A pártot négy éve vezető politikus újságíróknak azt mondta: az ő hibája a rossz eredmény, és lemondását már vasárnap este benyújtotta a PSD főtitkárának.
„A lemondás egyoldalú döntés, ezzel ezt a témát lezártuk. Vasárnapig (a parlamenti választásokig) a kollégáim mellett maradok, hogy kidolgozzunk egy menetrendet a belső választásokra” – jelentette ki Ciolacu.
A PSD székházába érkezésekor nyilatkozó politikus hozzátette: a kormány élén marad egy új parlamenti többség megalakulásáig, de a PSD-ben szervezendő tisztújítás során nem pályázik más tisztségre.
Marcel Ciolacu elmondta: írt és telefonálni is próbált a második helyen végzett Elena Lasconinak – sikertelenül. „Feltehetően pihen” – fűzte hozzá.
„A PSD nem fog semmilyen óvást benyújtani, bármilyen kicsi is a különbség. A demokrácia szabályainak tiszteletben tartása fontosabb bármilyen önös érdeknél” – szögezte le a kormányfő.
A romániai elnökválasztás első fordulóját általános meglepetést okozva az egykori fasiszta Vasgárda ideológiájának terjesztésével vádolt Calin Georgescu független jelölt nyerte meg 22,94 százalékkal, ellenfele a második fordulóban pedig Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnöke lesz, aki a voksok 19,18 százalékát kapta meg.
George Simion, a több párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke a negyedik helyen végzett 13,86 százalékkal, Nicolae Ciuca házelnök, a bukaresti nagykoalícióban részt vevő Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje az ötödik helyre szorult a voksok 8,79 százalékával. Az államfői tisztséget függetlenként megpályázó Mircea Geoana volt NATO-főtitkárhelyettes a voksok 6,32 százalékát kapta meg, Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke pedig 4,5 százalékot.
A szavazatszámlálás befejezése után nem sokkal lemondott a PNL élén betöltött elnöki tisztségéről Nicolae Ciuca szenátusi elnök is. Interneten közzétett videóüzenetében kifejezte abbéli meggyőződését: a PNL-nek vannak erőforrásai arra, hogy hibáiból és a most kapott „leckéből” tanulva talpra tudjon állni. Ugyanakkor leszögezte: a párt továbbra is ragaszkodik euroatlanti elkötelezettségéhez.
A PSD és a PNL a jelenlegi román parlament két legnagyobb pártja. Együttesen 71 százalékos többégük van a törvényhozásban. Idén júniusban a PSD-PNL közös európai parlamenti jelöltlistája a szavazatok 48,6 százalékát kapta meg Romániában.
A helyhatósági voksoláson a PSD a megyei önkormányzati testületekre leadott szavazatok 33,9 százalékát szerezte meg, míg a PNL 30,1 százalékot. A vasárnapi államfőválasztáson a kormánypártok jelöltjei együttesen a voksok kevesebb mint 28 százalékát szerezték meg.