Az izraeli kormány miniszterei vasárnap szavazták meg, hogy „megszakítanak minden kapcsolatot” a baloldali Haaretz napilappal.
A kabinet döntése – Shlomo Karhi kommunikációs miniszter hivatalának közleménye szerint – azért született meg, mert a lap számos cikke megsértette Izrael legitimitását és kétségbe vonta az önvédelemhez való jogát. Különösen a Haaretz kiadójának, Amos Schockennek a közelmúltban tett kijelentései verték ki a biztosítékot, aki hitet tett a terrorizmus mellett és a kormány elleni szankciókra szólított fel – írja a Jewish News Syndicate.
Karhi úgy fogalmazott: „Egyszerűen nem létezhet olyan, hogy Izrael Állam hivatalos lapjának a kiadója követel szankciókat Izrael Állam ellen és támogatja az ellenfeleit egy háború közepén, miközben nemzetközi szervek sértik meg épp Izrael legitimitását és vezetnek be tényleges szankciókat a vezetői ellen.
Október 27-én a Haaretz által szervezett londoni konferencián Schocken szankciók bevezetését sürgette a zsidó állam ellen, azzal vádolta a kormányt, hogy apartheid rendszert Júdeában, Szamáriában és Gázában, a palesztin terroristákat „szabadságharcosoknak” nevezte, valamint közölte, hogy az IDF katonái jelenleg épp egy második nakbát hajtanak végre. (Ez az arab kifejezés a mai Izrael 1948-as megalakulására).
Válaszképpen több izraeli minisztérium, köztük a külügyminisztérium, az oktatási, a kulturális és sportminisztérium, valamint a diaszpóraügyekkkel és az antiszemitizmus elleni küzdelemmel foglalkozó minisztérium is megfogadta, hogy megszakítják az üzleti kapcsolataikat a Haaretzzel.
A vasárnapi kormányhatározat értelmében az újság mostantól elesik az összes állami hirdetéstől, előfizetéstől és bármilyen más üzleti jellegű előnytől.
Amos Schocken megjegyzései már így is több száz előfizetőbe kerültek a lapnak. A most következő pénzügyi csapás pedig „akkora mértékű, amilyenre évek óta nem volt példa”.