A több mint egy éve tartó harcok során több mint 3500 libanoni vesztette életét és több mint 15 ezren sebesültek meg. A megállapodás értelmében az is lehetővé válna, hogy a határ mindkét oldalán visszatérhetnének az otthonaikba a civilek. Az izraeli biztonsági kabinet a várakozások szerint kedden hagyja jóvá a megállapodást – fogalmazott az amerikai tisztviselő. Egy izraeli tisztviselő pedig azt erősítette meg, hogy kedden összeül a kabinet.
„Úgy véljük, hogy végre megszületett a megállapodás. Már a célvonalban vagyunk, de még nem léptük át. Az izraeli kabinetnek kedden rá kell bólintania a megállapodásra, és addig még félremehet valami”
– mondta az amerikai tisztviselő. Négy izraeli és amerikai tisztviselő úgy fogalmazott az Axiosnak szerdán, hogy a megállapodás „majdnem végleges”.
A békemegállapodásban egy hatvan napos átmeneti időszakot is deklarálnak, amely alatt az izraeli hadsereg a tervek szerint kivonulna Dél-Libanonból, a libanoni hadsereg a határhoz közeli területeken települne le, a Hezbollah pedig a Litani folyótól északra helyezné át nehézfegyverzetét. A megállapodás értelmében pedig egy amerikai felügyelőbizottság vigyázná a feltételek végrehajtását, és ügyelne az esetleges jogsértésekre.
Az Egyesült Államok beleegyezett abba is, hogy garanciát biztosít Izraelnek arra nézve, hogy a zsidó állam bármikor katonai erőt alkalmazhat, ha közvetlen veszély fenyegeti Libanonból, ha a Hezbollah újra lecsapni készülne, vagy ha esetleg fegyvercsempészés merülne fel – mondják izraeli és amerikai tisztviselők. A békemegállapodás értelmében Izrael csak azután lendülhetne akcióba, ha a libanoni hadsereg nem lépett semmit és ha konzultált az Egyesült Államokkal.
Mint az ismert, az Izrael és Hezbollah közötti harcok egy nappal a Hamász brutális terrortámadása után, 2023. október 8-án kezdődtek, amikor is a terrorszervezet rakétákkal támadta a zsidó államot. A konfliktus pedig csak tovább eszkalálódott, amikor Izrael 2024. október 1-jén szárazföldi inváziót indított Libanonban.