Nagyvilág

Ha Svédországot megtámadják, soha nem adja meg magát. Hátborzongató kormányzati útmutatót kapott a lakosság

Szlazsánszky Ferenc
Hirdetés

32 oldalas kiadványban tájékoztatja a svéd társadalmat a kormány a teendőkről „válság vagy háború esetére”. Ha katonai támadás éri az országot, minden 16 és 70 év közötti svéd állampolgár köteles részt venni a védekezésben. Az ismertető szerin jelentősen megnőtt egy atomtámadás kockázata, ezért ezzel kapcsolatban is részletes útmutatást adnak.

Hirdetés

Mint beszámoltunk róla, a nemrégiben NATO-taggá vált Svédországban a kormány felszólította a polgárokat, hogy készüljenek fel az atomháború lehetőségére

Svédország ötmillió példányban kiadta a védelmi terv frissített változatát, amely kétszer olyan terjedelmes, mint a korábbi változat.

Az atv.hu egy stockholmi olvasójától megkapta a 32 oldalas kiadvány digitális változatát.

A füzetet kedden kezdték postázni, és két hét leforgása alatt minden svéd állampolgárhoz eljuttatják. Emellett az interneten is elérhetővé tették svéd és angol nyelven egyaránt.

Az elővigyázatosság okaként azt írják, hogy a világ állapota az elmúlt években drasztikusan romlott, „a közelben háború folyik”. Ezzel nyilvánvalóan az Ukrajna elleni orosz agresszióra utalnak, azzal folytatva, hogy emellett egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási események, mint ahogyan a terrorfenyegetések, a kibertámadások és a dezinformációs kampányok is növekvő fenyegetést jelentenek.

A svéd kormány emlékeztet, hogy a védelmi képességük erősítése érdekében Svédország a közelmúltban a NATO-hoz is csatlakozott.

A folyamatot a magyar kormány látványosan lassította, erről számos cikkünkben beszámoltunk.

A 32 oldalas tájékoztató bevezetőjében a svéd kormány azt írja, hogy a fentebb vázolt fenyegetések elhárítása érdekében egységesen kell kiállniuk és felelősséget kell vállalniuk az országért. „Ha megtámadnak minket, mindenkinek segítenie kell Svédország függetlenségének és demokráciánk védelmében”. A prospektusból pedig megtudható, „hogyan készüljön fel és miként cselekedjen válság vagy háború esetén.”

Soha nem adják meg magukat

„Ha Svédországot megtámadják, soha nem adja meg magát, minden ezzel ellenkező felvetés hamis” – olvasható a szövegben.

Ezután felszólítják a lakosságot, hogy

  • Csatlakozzon egy önkéntes védelmi szervezethez
  • Végezze el a sürgősségi újraélesztés tanfolyamot
  • Ha teheti, adjon vért
  • Beszéljen másokkal a helyi közösségben arról, hogyan lehet erősíteni a kollektív készültséget

Katonaság, polgári védelem

Svédország teljes védelmi rendszere alapvetően két részből, a katonaságból és a polgári védelemből áll. A polgári védelem minden Svédországban élő személyt bevon a védekezésbe. Koordinálják a kormányzati szervek, a regionális hatóságok, az önkormányzatok, a magán szektor és a non-profit szervezetek tevékenységét.

A polgári védelem első rendű feladata a katonai védelem támogatása, a másik alapvető feladata a lakosság védelmének közvetlen biztosítása.

Riasztási fokozatok

Egy esetleges fokozott riasztási állapotról különféle csatornákon keresztül tájékoztatják a lakosságot, kiemelve a közszolgálati csatornákat.

A legmagasabb riasztási állapot a vészriadó: ezt azt jelzi, hogy Svédországban hadiállapot van, illetve fegyveres konfliktus fenyegeti. Ilyen esetben a teljes védelmi rendszert működésbe kell hozni, „és mindenkinek fel kell készülnie a háborúra.”

Védelmi kötelezettség

A védelmi kötelezettség minden 16 és 70 év közötti svéd állampolgárra vonatkozik, beleértve a külföldön élő svédeket.

A tájékoztatóból kiderül az is kiderül, melyik szirénahang mit jelent.

A figyelmeztető szirénajelzés – a rendszer a legtöbb településen és Svédország atomerőművei környékén is működik – 7 másodpercig szól, majd 14 másodperc szünet után 2 percig ismétlődik.

Vészriasztás esetén a sziréna 30 másodpercig szól, majd 15 másodperc csend következik, mindez 5 percig ismétlődik.

Ha felhangzik a sziréna, „menjen be, hallgassa meg a svéd közszolgálati műsorszolgáltató P4 csatornáját. A vészriasztás azt jelenti, hogy az egész ország a legmagasabb készültségi állapotban van. Ha a fegyveres erők tagja vagy a polgári védelemben szolgál, haladéktalanul jelentkezzen a kijelölt helyeken”, olvasható az anyagban.

Légiriadó, légitámadás

A légiriadót jelző a sziréna rövid sorozatokból áll, melyek 1 percig szólnak.

Ilyen esetben azonnal polgári védelmi menedékhelyre, pincébe, vagy más biztonságos helyre kell menni, „lehetőleg ablak nélküli helyiségbe”.

A légitámadást megszakítás nélküli hosszú szirénahang jelzi.

Atomrobbanás

A polgári védelmi óvóhelyek védelmet nyújtanak a lökéshullámok és bombadarabok ellen, emellett védenek a robbanástól és az atomfegyverektől származó hőhullámoktól, olvasható a tájékoztatóban.  A ilyen menedékhelyek jobb védelmet nyújtanak más objektumokhoz képest a radioaktív csapadéktól, vegyi anyagokból származó gázoktól, és biológiai fegyverektől is.

Aki nem tud óvóhelyre menekülni, annak pincék, garázsok és föld alatti metróállomások, alagutak is fedezetet nyújthatnak légitámadás során. „Ha szabad területen tartózkodik és nincs ideje fedezékbe menni, a földre kell feküdni, lehetőleg valamilyen gödörben vagy árokban.”

A különféle menedékhelyeket akkor lehet elhagyni, ha felhangzik a „Minden tiszta” szirénaüzenet. „Segítsen a sérült vagy csapdába esett embereknek”, szól a következő figyelmeztetés.

Atomfegyverek

A megnövekedett globális fenyegetettségi szint növeli a nukleáris fegyverek használatának kockázatát. Nukleáris, vegyi, vagy biológiaifegyveres támadás esetén ugyanúgy fedezékbe kell vonulni, mint légitámadás során.

„A sugárzás szintje néhány nap után drasztikusan csökkenni fog”, olvasható a felkészítő anyagban.

Otthoni felkészülés

A svéd kormány arra kéri a lakosságot, hogy úgy készüljön, hogy egy támadás esetén akár egy hétig egyedül is elboldogulhasson.

„Naponta legalább három liter vízre van szükséged, főleg iváshoz és főzéshez. Ivóvízhiány esetén az önkormányzat víztartályokat biztosít.” Emellett azonban fontos, hogy a lakosság maga is szerezzen be víztároló edényeket vagy fedeles vödröket a víz tárolására. „Vásároljon palackozott vizet, vagy töltse fel a tárolóedényeket. Tárolja a vizet sötét és hűvös helyen, ellenőrizze az ízét”, sorjáznak a tanácsok.

„Töltsön vizet műanyag palackokba, tegye be a mélyhűtőbe, így a palackok jégakkuként használhatók áramszünet esetén. Ne töltse színültig a palackokat, mert a fagyasztás során megrepedhetnek”, olvasható az egészen részletes leírásban.

Ezt követően a hideg elleni védekezést részletezik, alternatív , áramot nem igénylő hőforrások beszerzését javasolják: gáz- vagy paraffinos fűtőtest, gyertya, tealámpa, tüzelőanyag, gyufa, tűzgyújtó és tűzoltó készülék.

Kommunikáció

A híráramlás fontosságára is felhívják a figyelmet: lehetőleg mindenki maradjon kapcsolatban a hiteles hírforrásokkal, Svédország esetén a hatóságokkal. „Képesnek kell lennie arra is, hogy kapcsolatban maradjon a családjával és az ismerőseivel”, ezért érdemes otthon tartani akkumulátoros rádiót, napelemet, pótakkumulátort mobiltelefonokhoz, autós telefontöltőt. Külön kiemelik, hogy a legfontosabb telefonszámokat papírra írva is tárolja a lakosság.

Élelmiszer

Laktató, energiadús, szobahőmérsékleten is biztonságosan tárolható élelmiszerek beszerzését kérik a lakosságtól a következő fejezetben. „Szerezzen be olyan ételeket, amelyek gyorsan elkészíthetők, nagyon kevés vizet igényelnek, vagy azonnal fogyaszthatók. Kezdjen el vésztartalékot képezni úgy, hogy a szokásos vásárlások során mindig valamennyivel többet vásárol a szükségesnél,” tanácsolja az állampolgároknak a svéd kormány.

Valuta, wc, evakuálás

A továbbiakban legalább egy hétre elegendő készpénz tartalékolására hívják fel a figyelmet, szóba kerül a mellékhelységek használata vízhiány esetén, „nedves törlőkendők, kézfertőtlenítő, pelenkák, menstruációs betétek, műanyag zacskók vagy szemeteszsákok, komposzt alom vagy fűrészpor”.

Fontos, hogy legyen otthon kempingtűzhely, gázégő, tüzelőanyag, házipatika, elsősegélynyújtó doboz, gyufa, fáklya, fejlámpa, konzervnyitó. Az autó legyen feltankolva, az akkumulátor legyen feltöltve, az állandó gyógyszerekből legalább egy havi adag álljon rendelkezésre.

Evakuálás, dezinformáció, pszichológiai hadviselés

A 21 fejezetből álló füzetben ezt követően sorra veszik az evakuálás, a dezinformációk és a pszichológiai hadviselés elleni védekezés részleteit.

Olvashatunk a kibertámadásokról, illetve a kritikus informatikai rendszerek védelméhez szükséges konkrét lakossági lépésekről, és tájékoztatnak egy terrortámadás esetén szükséges lépésekről is.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek