Oroszország megkezdi mobil nukleáris háborús óvóhelyek tömeggyártását – írta a brit Mirror.
A lépés az Ukrajnával folytatott konfliktus 1000. napja után történik, miközben Európában komoly aggodalmat okot az, hogy az amerikai és brit rakéták bevetése orosz célpontok ellen nukleáris válaszcsapást válthat ki Vlagyimir Putyin részéről.
Mint arról beszámoltunk, az új épp most frissített orosz nukleáris doktrína alapján erre már megvan a lehetősége, miután Ukrajna olyan NATO tagok fegyvereit használja fel, amelyek atomhatalmak.
Az új mobil óvóhelyek célja, hogy védelmet nyújtsanak egy nukleáris robbanás fénysugárzása és a terület radioaktív szennyezése ellen – közölte az Összoroszországi Polgári Védelmi és Vészhelyzeti Kutatóintézet.
A Kub-M néven készülő változat mintegy 15 millió forintba kerül és közúton vagy vasúton szállítható – írja a Moscow Times. Alapesetben elfér benne 54 ember, de szükség esetén további blokkok hozzáadásával 150 fővel növelhető a befogadóképessége.
„Megbízható védelmet nyújt a légi lökéshullámok, a hagyományos fegyverek robbanó- és repeszhatásai, az épületszerkezetek lezuhanó törmelékei, valamint a mérgező, vegyi és radioaktív anyagok és a behatoló sugárzás ellen” – állítja a kutatóintézet.
Az előkészített helyszínen történő elhelyezést követően a Kub-M modulok a meglévő közműhálózatokhoz csatlakoznak, de ezek hiányában is több napon át tudnak működni, miután rendelkeznek olyan létfenntartó rendszerekkel, mint a levegőszűrés és regenerálás, tartalék vízellátás, csatornázás és fűtés.
Az óvóhelyeket úgy tervezték, hogy „megvédjék a lakosságot a modern fegyverek valamennyi típusának hatásaitól, beleértve a nukleáris fegyvereket is”. Szakértők szerint azonban kérdéses, mennyire lennének hatékonyak ez utóbbi esetben.
A Mirror úgy tudja, hogy Oroszország 11 időzónán átívelő bunkerhálózatot tart fenn magas rangú polgári és katonai tisztviselői számára az ország minden régiójában.
Emellett Putyin rendelkezhet egy új nukleáris irányítóközponttal – amelyről úgy vélik, hogy egy földalatti város – , ahol az orosz elnök évekig élhet családjával és vezető apparátusával együtt. A parancsnoki és irányító bunker helye Ufa közelében, a Baskír Köztársaság fővárosában – Moszkvától mintegy 1200 kilométerre keletre.