Nagyvilág

Hatalmas tiltakozás robbant ki Londonban, ellepték az utcákat az emberek

ATV.hu
Hirdetés

Ezrek tüntettek Londonban a farmokra kivetett örökösödési adó ellen. 

Hirdetés

Ezrek tüntettek kedden Londonban a mezőgazdasági vállalkozásokra kivetett örökösödési adó ellen. A Scotland Yard becslése szerint több mint tízezren vettek részt a londoni kormányzati negyedben szervezett demonstráción.

Jelen volt Jeremy Clarkson, a BBC televízió legsikeresebb, világszerte vetített autós programja, a Top Gear egykori sztárműsorvezetője, aki évek óta maga is gazdálkodóként tevékenykedik, és erről Clarkson’s Farm címmel három éve rendszeres epizódokkal jelentkező dokumentumfilm-sorozatot is készít.

A tiltakozást a mezőgazdászok érdekképviseletei azért szervezték, mert a júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány nemrégiben előterjesztett első költségvetése alapján a 2026-ban kezdődő pénzügyi évtől az egymillió fontnál (489 millió forintnál) nagyobb értékű mezőgazdasági vagyoneszközök után az egymillió font feletti rész 20 százalékának megfelelő örökösödési adót kell fizetni a tulajdonos halála esetén.

Az agrárvállalkozók eddig évtizedek óta mentesültek az örökösödési adó befizetési kötelezettsége alól.

Tom Bradshaw, a brit mezőgazdasági termelők szövetségének (NFU) elnöke a demonstráción felszólalva úgy fogalmazott, hogy a kormány az adószigorítással „egyszerre döfte hátba és rúgta arcba” a gazdálkodókat.

Bradshaw szerint a kormány elárulta az agrárszektort, mivel Steve Reed környezetvédelmi miniszter még a választások előtt kijelentette, hogy a Munkáspárt nem tervezi az örökösödési adó kiterjesztését a mezőgazdaságra.

Éles vita bontakozott ki arról is, hogy az adómódosítás hány mezőgazdasági magánvállalkozást érint majd.

A kormány számításai szerint az örökösödési adó fizetési kötelezettsége évente csak 500 tehetős családi agrárcéget terhel, az NFU becslése szerint ugyanakkor ez súlyosan elhibázott számítás, mivel az adószigorítás akár 70 ezer mezőgazdasági vállalkozást is sújthat.

A kedd este véget ért tüntetés előtt több helyi agrárvállalkozói szövetség felvetette annak lehetőségét, hogy ha a kormány nem vonja vissza az intézkedést, a gazdálkodók termékeik visszatartásával országos kiterjedésű mesterséges élelmiszerhiányt okozhatnak.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek