Nagyvilág

Böfögő marhák ellen lépett fel a dán kormány – a gazdák reakciójára senki sem számított

ATV.hu
Hirdetés

Dánia a világon elsőként vezetett be adót a mezőgazdaságból származó éghajlatkárosító kibocsátásokra. Ennek oka, hogy nemzetközi ágazati összehasonlításban a dán mezőgazdaság az üvegházhatású gázok egyik legnagyobb termelője. Az agrárszektorból származó metánkibocsátás nagy részét pedig a kérődző állatok, főként a szarvasmarhák emésztési folyamatai okozzák. Meglepő módon a dán gazdák támogatják az újonnan bevezetett adót. Miért hajlandók…

Hirdetés

Böfögő szarvasmarhák ellen lépett fel nemrég a dán kormány, méghozzá határozottan. A kérődzők ugyanis klímakárosító metánt termelnek, főként a böfögésükkel. Ezért a dán gazdáknak mostantól adót kell fizetniük a teheneik böfögése után. A témáról egy kis faluban, Christian Sfeldben érdeklődünk Christian Koch állattenyésztőnél, aki 1000 hektár földterületen 1000 tehenet tart. És most elmagyarázza, miért pöfög a tehén.

A tehén a takarmányt többször megrágja, ami azután több gyomron megy keresztül, és a folyamat során metán keletkezik, amit a végén kiböfög. És mivel a metán még a szén-dioxidnál is károsabb az éghajlatra, Dánia döntött. 

A metán tonnájáért ezentúl 40 euró adót kell fizetni. Becslések szerint ezt a mennyiséget 10 tehén egy év alatt bocsátja ki. Az adó mértékéről a kormány, a gazda lobbi és Dánia legnagyobb természetvédelmi szervezetek közösen állapodott meg. 

Dánia mezőgazdasági minisztere örül, hogy a feleknek sikerült közös nevezőt találniuk.

„A jelzés egyértelmű, a gazdáknak még zöldebbé kell tenniük a gazdaságaikat, ki kell vonnunk egyes mezőgazdasági területeket a művelésből, például több erdőt kell telepítenünk, és ezzel sietnünk is kell. De úgy gondolom, hogy ez a megállapodás segíteni fog, hogy még gyorsabban haladjunk. Szerintem az egész dolog nagyon jól sikerült. Az a tény, hogy megállapodásra jutottak, pozitívum” – fogalmazott az állattenyésztő.

És ez még Európában is szokatlan. Németországban vagy Franciaországban a gazdák már sokkal kevesebbért is tömegesen veszik blokád alá a fővárosukat. Pedig a dán gazdáknak sem kis dolog a szántóföldek pihentetése és az erdőtelepítés, de a dán tavak és fjordok vízminőségének javítása érdekében szükség van erre. Ezek ugyanis a túl sok műtrágya miatt erősen szennyezettek, a kevesebb mezőgazdaság pedig kevesebb szennyezőanyagot jelent a vizekben.

De Christian Koch azt is tudja, hogy a böfögési adó jelentősen csökkenthető, ha olyan takarmányt használ, amitől a tehenek kevésbé böfögnek. Az ilyen kiskapuk miatt vélik úgy a zöld szervezetek, hogy a megállapodás túl megengedő.

Christian Fromberg, a Greenpeace aktivistája nem vett részt a tárgyalásokban, és nagyon csalódott. „Ez az egyezség a tehenek és a sertések számát viszonylag állandó szinten tartja, tehát ez nem igazán segíti egy sokkal inkább növényalapú mezőgazdaság létrejöttét, és ezért nem is látjuk, hogy ezzel az alkuval hogyan javulna érdemben a vizeink állapota” – fogalmazott.

Mindenesetre a tehénböfögésre kivetett adóval a kis Dánia nemcsak Európában, de az egész világon úttörőnek számít. Christian Koch marhái pedig nyugodt lelkiismerettel böfizhetnek tovább.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek