Mint arról beszámoltunk, egy ukrán katonai elemző intézet azt állította, hogy Kijev képes lenne egy olyan „fapados” atomfegyver megépítésére, amely az USA által 1945-ben Nagaszakira ledobott bomba hatóerejének mintegy tizedével rendelkezne.
Az állítás először a kijevi Centre for Army, Conversion and Disarmament Studies elnevezésű think-tank által kiadott dokumentumban jelent meg, írja a The Sun.
A brit lap úgy tudja, hogy a kutatási dokumentumot megosztották a kijevi védelmi tisztviselőkkel.
Az elemzőintézet szerint Ukrajna a kilenc megmaradt atomerőművéből származó kiégett nukleáris fűtőelemeket felhasználhatja egy nagyon egyszerű atombomba kifejlesztésére.
A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy Ukrajna számára „nem lenne nehéz” egy ilyen fegyvert megépíteni, ha az USA elengedné.
A szerzők azzal érveltek, hogy amennyiben Kijev elveszítené a nyugat támogatását, egy atombomba gyors megépítése alkudozási eszközként szolgálhatna, hogy Putyin megállítsa Ukrajna leigázását.
Oleksii Yizhak, a jelentés szerzője elmondta: „Ezek a bombák elegendőek lennének egy egész orosz légibázis vagy koncentrált területen fekvő katonai, ipari vagy logisztikai létesítmények megsemmisítésére”.
A The Sun idézi a kijevi elemzőintézet igazgatóját, Valentyn Badrak nyilatkozatát is, aki kijelentette, miszerint „meg kell érteni, hogy Ukrajna a puszta létét érintő kihívással áll szemben. Ha az oroszok elfoglalják az országot, ukránok milliói fognak meghalni a megszállás alatt.”
Az igazgató hozzátette: „Több millióan vagyunk, akik inkább a halállal néznének szembe, mint hogy a gulágra kerüljünk.”
A kijevi kormány azonban gyorsan visszautasította az állításokat. Mint mondták, az ország a kilencvenes években azzal a feltétellel mondott le atomfegyvereiről, hogy a biztonságát megvédik.
Heorhij Tykhyi külügyi szóvivő azt állítja, hogy Ukrajna nem rendelkezik, nem fejleszt és nem is áll szándékában atomfegyvereket beszerezni.
„Ukrajna szorosan együttműködik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel, és teljes mértékben átlátható annak ellenőrzése számára, ami kizárja a nukleáris anyagok katonai célú felhasználását” – tette hozzá a szóvivő.