A szivárogtatási botránynak négy gyanúsítottja volt, az egyikőjük Eli Feldstein, az izraeli miniszterelnök szóvivője. Ő és még két másik gyanúsított előzetes letartóztatásban van, a negyedik személyt szabadlábra engedték a hatóságok.
A Sin Bet nyomozása alapján megfogalmazott vádak szerint biztonsági és államvédelmi szempontokból különösen érzékeny hírszerzési adatokat vettek birtokba jogosulatlanul az IDF-től, majd átadták őket a szóvivőnek, aki a külföldi médiának szivárogtatta ki őket annak érdekében, hogy befolyásolja az izraeli közvéleményt a Hamásszal folytatott túsztárgyalások ügyében.
A nyomozók szerint az IDF-től eltulajdonított dokumentumokat meg is hamisították annak érdekében, hogy így manipulálják a közvéleményt és elérjék a háború egyik legfontosabb célját: a Hamász fogságában tartott izraeli túszok kiszabadítását. A fő gyanúsított Eli Feldstein a miniszterelnök szóvivőjeként dolgozott az elmúlt néhány évben. Korábban az IDF, majd Itamar Bengvír nemzetbiztonsági miniszter szóvivője volt.
A miniszterelnöki hivatal egy akkor kiadott közleményében azt írta: „Nem vett részt biztonsági megbeszéléseken, nem fért hozzá titkosított információkhoz, és nem vett részt titkos látogatásokon”. Ám mint ahogy a Jerusalem Post is felhívja a figyelmet, egyelőre nem lehet tudni, hogy Eli Feldstein a saját akaratból vagy valaki (egészen pontosan a miniszterelnök) utasítására cselekedett-e.
Az ügy egyik gyanúsítottjának az ügyvédje azonban nemrég úgy nyilatkozott, Benjamin Netanjahu igenis kézhez kapta az IDF-től megszerzett titkos adatokat. Ha pedig igaz ez az információ, ez ismét egy lépéssel jobban belekeveri Netanjahut a botrányba.
Közel tíz nappal ezelőtt ugyanis a miniszterelnöki hivatal azt állította egy közleményben, hogy a miniszterelnök csak a sajtóból értesült a kirobbant botrányról. Az ügyvéd, Michael Fetman képviseltje tartalékos tiszt volt az egyik hírszerző egységben. Az ügyvéd szerint Eli Feldstein saját maga közölte az ügyfelével, hogy a titkos dokumentumokat átadta a miniszterelnöknek, aki „még többet kért”.
Az ügyvéd szerint a védence korábban nem ismerte Feldsteint, akihez akkor kapott kontaktot, amikor azt próbálta kideríteni, hogyan juttathatja el a megszerzett dokumentumokat a miniszterelnöknek. Hogy pontosan mit tartalmazott a kiszivárogtatott információ, azt nem fedték fel a nyilvánosság előtt, ám sajtóhírek szerint egy Bildhez korábban eljuttatott dokumentummal áll kapcsolatban. A német lap titkos izraeli források alapján arról írt, hogy a Hamász szándékosan szította a megosztottságot Izraelben a túszok tekintetében, miközben esze ágában sem volt békét kötni.
A nyomozás alapján Eli Feldsteint nem csak azzal vádolják, hogy titkos információkat szerzett meg és szivárogtatott ki, hanem ezen dokumetumok meghamisításával is. Emellett egy másik vizsgálat is folyamatban van jelenleg, amelyet amelyet az izraeli rendőrség Lahav 433-as egysége vezet. A nyomozás során azt próbálják meg kideríteni, vajon igaz-e, hogy a miniszterelnöki hivatal tisztviselői több találkozó és telefonbeszélgetés feljegyzéseit is megmásították a Hamász támadása megelőző és az azt követő órákból, hogy minimálisra redukálják Benjamin Netanjahu részvételét és így a felelősségét is.
A miniszterelnöki hivatal is reagált a vádakra
A miniszterelnöki hivatal reakciója szerint semmilyen demokratikus országban nem tartóztatnak le valakit egy szivárogtatási botrány miatt, majd zárják el őket 20 napra anélkül, hogy az ügyvédeikkel találkozhatnának, hogy így csikarjanak ki hamis terhelő vallomást a miniszterelnökre nézve.