Boris Johnson, az Egyesült Királyság korábbi miniszterelnöke úgy véli, hogy ha Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke jelentősen csökkentené az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget, az arra késztethetné az Egyesült Királyságot, hogy saját katonai erőket küldjön az ukrán frontvonalra. Johnson a GB News hírtelevíziónak adott interjújában fejtette ki, hogy a Nyugat támogatása Ukrajna számára nem csupán a jelenlegi helyzet megoldását szolgálja, hanem a hosszú távú biztonságot is szavatolhatja Európában.
„Stratégiai cél”
Johnson szerint Ukrajna támogatása nem csupán humanitárius vagy politikai kérdés; ez egy olyan stratégiai cél, amely az Egyesült Királyság és Európa hosszú távú biztonságát szolgálja. A volt miniszterelnök rámutatott arra, hogy a támogatás megvonása költséges következményekkel járhat, ugyanis egy megerősödő Oroszország nemcsak Ukrajnát fenyegetheti, hanem Európa több részére is kihathat. Johnson hangsúlyozta:
„Ha valaki azon gondolkodik, miért támogatjuk az ukránokat, annak tudnia kell, hogy ellenkező esetben közös biztonságunk kerülne veszélybe egy megújuló Oroszország révén, amely Európa különböző részeit fenyegetheti.”
Az egykori miniszterelnök kijelentette, hogy az Egyesült Királyságot egy ilyen forgatókönyv kötelezheti arra, hogy közvetlenül katonai erőt küldjön Ukrajna megsegítésére. „Akkor kénytelenek leszünk brit katonákat küldeni Ukrajna védelmére” – mondta Johnson, utalva arra, hogy a közvetlen beavatkozás drasztikus, de elkerülhetetlen lépés lehet, ha a szövetségesek támogatása megszűnik.
Trump Ukrajna-politikájának összetettsége
Johnson külön kiemelte, hogy az amerikai republikánus párton belül ellentétes nézetek uralkodnak Ukrajna kérdésében. Donald Trump elnök több befolyásoló véleményt is hall, amelyek nem mindig egyeznek Ukrajna támogatásával. Johnson megjegyezte: „Trump különböző hangokat hall maga körül, és a republikánus párton belül is sokan vannak, akik téves álláspontot képviselnek Ukrajnával kapcsolatban.”
Johnson elítélte néhány republikánus politikus hozzáállását, akik „egy furcsa rajongást” tanúsítanak Vlagyimir Putyin iránt. Johnson szerint ez a „rajongás” veszélyes, hiszen a vezetők ilyen irányú gondolkodása könnyen elbagatellizálhatja az orosz fenyegetés valóságát. Mindazonáltal Johnson elismerte Trump korábbi elnöksége alatt tett pozitív lépéseit Ukrajna támogatása terén.
Boris Johnson emlékeztetett arra, hogy Trump korábbi támogatása kulcsfontosságú volt Ukrajna számára. Trump első elnöki ciklusában engedélyezte a Javelin vállról indítható tankelhárító rakéták Ukrajnának történő szállítását, ami fordulópontot jelentett az ukrán fegyveres erők számára. Johnson szerint ezek nélkül az eszközök nélkül „a Kijevért folytatott harc egészen másképp alakulhatott volna”. A Javelin rakéták hatékony védelmet biztosítottak az orosz tankokkal szemben, és nagyban hozzájárultak az ukrán hadsereg sikeres ellenállásához.
A lehetséges brit válaszlépések
Boris Johnson rámutatott, hogy Trump viselkedése és döntései gyakran kiszámíthatatlanok, de éppen ez a bizonytalanság lehetett az egyik tényező, amely korábban elrettentette Vlagyimir Putyint a teljes körű ukrajnai inváziótól. Johnson szerint Trump kiszámíthatatlansága esetleg egyfajta visszatartó erőt jelenthetett Oroszország számára, ugyanakkor ha az USA teljesen felhagyna Ukrajna támogatásával, az komoly biztonsági válságot idézhetne elő Európában.
Boris Johnson elmondása szerint egyelőre bízik abban, hogy Trump új elnöksége alatt sem hagyná teljesen magára Ukrajnát, de amennyiben mégis csökkentené a támogatást, az Egyesült Királyságnak akár katonai erő bevetésére is fel kell készülnie.