Nagyvilág

Magyar szerint ez a magyar Watergate-botrány – De mi volt az eredeti?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Kormánypárti prominensek megpróbálták lehallgatni az ellenzék vezérét. Lebuktak, az elnök belebukott. Számos közvetlen munkatársa börtönbe került. A botrányt robbantó lap informátora 30 évig rejtve maradt.

Hirdetés

Mint tegnap az atv.hu megírta, Magyar Péter, a Tisza párt elnöke vasárnap rendkívüli sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy – várhatóan a hét elején – „példátlan lejárató kampányt” indít ellene a Fidesz. Az ellenzéki politikus – aki a Medián friss kutatása szerint sokkal népszerűbb a választók között, mint Orbán Viktor – a hírhedt amerikai Watergate-botrányhoz hasonlította az ügyet, mert elmondása szerint itt is lehallgatás történt.

Vogel Evelin, Magyar korábbi barátnője 11 órányi hangfelvételt készített titokban a Tisza párt vezetőinek beszélgetéseiről – Vogel tavasszal maga is részt vett az induló párt szervezésében – és miután megzsarolta a pártot, hogy vagy adnak neki 30 millió forintot, vagy átadja a hangfelvételt a Fidesznek, ez utóbbi történt, mert a Tisza nem volt hajlandó teljesíteni Vogel feltételét. Az Index hétfőn nyilvánosságra hozta a felvételek első részletét.

A terv

Jeb Stuart Magruder, az elnök Richard Nixon tanácsadójának elmondása szerint 1972. március 30-án megbeszélése volt John N. Mitchell igazságügy-miniszterrel, aki Nixon újraválasztási kampányát irányította. Arról beszéltek, hogy be kell hatolni a Demokrata Párt irodájába, hogy egy lehallgató készüléket helyezzenek el.

Tervük szerint a megfelelő csapat összeszedésének feladata egy volt FBI-ügynökre hárult volna. Majd felhívták H. R. Haldemant, Nixon kabinetfőnökét, hogy döntse el, valóban szükség van-e erre a lépésre. Haldeman igennel válaszolt. Utána maga Nixon, aki egy másik készüléken valószínűleg végighallgatta a beszélgetést, vette át a szót. „John – mondta Mitchellnek – kellenek az információk O’Brienről és ez az egyetlen mód, hogy megszerezzük. Meg kell csinálni.”

Súlyos évek

A botrány kapcsán 69 kormánytisztviselőt vádoltak meg és 48-at találtak bűnösnek, köztük az alábbi személyeket:

  • John N. Mitchell, az Egyesült Államok igazságügyi minisztere, 19 hónapot töltött börtönben.
  • Richard Kleindiens, államügyész, egy hónap börtönbüntetést kapott.
  • Frederick C. LaRue, John Mitchell tanácsadója, négy és fél hónapot ült le.
  • H. R. Haldeman, Nixon kabinetfőnöke, 18 hónapot ült börtönben.
  • John Ehrlichman, Nixon tanácsadója, 18 hónapot ült börtönben.
  • Charles W. Colson, Nixon főtanácsadója, hét hónapot ült börtönben.  

Mark Felt, a „Mély Torok”

A botrányt két újságíró, Bob Woodward és Carl Bernstein robbantotta ki. Ám hogy ki volt Nixon közvetlen környezetéből súgó informátoruk, az 30 évig rejtve maradt, az ügy központi szereplőjét csak a „Mély Torok” fedőnéven emlegették. 2005. június 15-én végül kiderült, kit takar a Mély Torok fedőnév. 30 évi hallgatás után az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) akkori harmadik embere, Mark Felt elismerte, hogy ő volt a Mély Torokként elhíresült informátor.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek