Nagyvilág

„Pizzával a maffia árnyékában: Stefano Caccavari harca a Kalabriai jövőért

ATV.hu
Hirdetés

Dél-Olaszországban könnyen tűnhet úgy, hogy a maffia mindenütt jelen van. Emiatt sokan költöznek el azokból a régiókból, ahol az illegális akciók a mindennapokat is megnehezítik. Stefano Caccavari azonban nem tartozik közéjük. Az ő mottója: maffia helyett liszt. Nagy lelkesedéssel és több ezer ember támogatásával valósította meg álmát, és most már saját vállalkozása van. Lisztet készít…

Hirdetés

A kalabriai táj gyönyörű, de a szegénység és a rossz infrastruktúra miatt a fiatalok menekülnek a régióból. És akkor még a maffiáról nem is beszéltünk. Stefano Caccavari San Floróban neki kínál perspektívát. Liszttel, kenyérrel és pizzával.

„Sajnos ez egy nehéz régió, ahol nagyon aktívak a bűnözői körök. Az Andrangeta néven ismert maffia a legerősebb, mert főleg családi kötelékek működtetik. A családon belül pedig nem árulják el egymást, és nem változtatják a véleményüket” – fogalmazott Stefano.

A Katanzarótól alig 20 kilométerre délre fekvő San Floróban Stefano olyan régi gabonafajták termesztésébe kezdett, amelyek már szinte teljesen kivesztek. Szándékosan választotta ki ezeket a fajtákat, hogy biztosítsa a biodiverzitást.

A gabonát régi malomban őrlik, méghozzá nem hengerekkel, hanem hagyományos malomkövekkel. Bár ez sokkal hosszabb ideig tart, de így 100%-ban teljes kiőrlésű bio lisztet kapunk, amely különösen gazdag tápanyagokban.

„Nekünk nincs Szilícium-völgyünk, de van egy gyönyörű vidékünk, amit meg kell védenünk. Én a mezőgazdaságot tekintem hivatásomnak, én magam és az üzemem is, tiszteljük a természetet. Ezért vagyok olyan lelkes híve a biodinamikus termelésnek” – magyarázta.

A lisztből kenyér, keksz, tészta és pizza is készül. Ez utóbbit a malomban fel is szolgálják. Esténként ugyanis pizzériaként is működik. Stefano a cégét közösségi finanszírozás segítségével alapította. Fontosnak tartotta, hogy tiszta pénzből indítsa el vállalkozását, és ne kössön rossz emberekkel üzletet. Több mint kétmillió eurót gyűjtött így össze. A malom titkos sztárja, Stefano nagymamája, Concetta.

Ő még gyerekkorából ismeri a régi kenyerek ízét, így igazi minőségellenőrnek számít. „Ha a nagymamám azt mondja, hogy jó a kenyér, jó a színe és jó az íze, akkor az biztos, hogy van. És Andrea, a vezető pékünk mindent megbeszél a nagyival. A minőségellenőrzés fontos” – mondta a tulajdonos.

Míg a pápának is vittek kenyeret, amikor Rómában találkoztak vele.

Stefano közgazdaságtant tanult. Húszas évei végén ő is el akarta hagyni Calabriát, de szülővárosa közvetlen közelébe éppen ekkor akarták megépíteni Olaszország legnagyobb szeméttelepét. Ezt pedig nem hagyhatta annyiban. Ekkor hozta létre első kezdeményezését, egy közösségi kertet, ahol az emberek gyümölcsöt és zöldséget termeszthetnek.

„Nem akartunk ide hulladéklerakót. A válaszom a kert volt, egy közösségi kert, amely olyan fontos értékeken alapul, mint a talaj védelme és a jó étkezés”.

A tiltakozások és az engedélyek hiánya miatt a hulladéklerakó építése végül meghiúsult. Sergio Mattarella olasz államfő pedig érdemrenddel tüntette ki Stefanót, mert hozzájárult Kalabia felértékelődéséhez.

„Az igazi kihívás nem a bűnözés, az mindenhol van a világon. Inkább az a kihívás, hogy ne veszítsük el a bátorságunkat, ezért minden nap azon dolgozom, hogy az embereket bátorítsam, inspiráljam, hogy valami szépet hozzanak létre, függetlenül a jogi, környezeti vagy bűnügyi problémáktól. A legfontosabb dolog, hogy ne veszítsük el a bátorságunkat” – fogalmazott.

Stefano bátorságát mi sem bizonyítja jobban, minthogy már a harmadik telephely megnyitásán dolgozik. Reméli, hogy a malom ötlete máshol is beválik.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek