Hont rámutatott, hogy a választási folyamat során a demokraták egy része nem volt képes megérteni a választók valódi mozgatórugóit, amit szerinte jól példáz Beyoncé Instagram-klipje, amelyben a popkultúra eszközeivel próbálták szavazásra buzdítani az amerikai közönséget.
„Én Beyoncénak az Insta klipjénél gondoltam azt, hogy na, ennek vége a demokraták számára… akkor azt gondoltam, hogy ez Trumpnak úgy van meg, hogy a többsége meglesz” – fogalmazott Hont.
Az újságíró kitért arra is, hogy a Trump-kampány központi üzenete az elit és a nép közötti szakadék volt, amelyet a kampány során sikeresen kihasználtak. „Ez, amit nem értenek Taylor Swifttől, Lady Gagán át, Leonardo Dicaprióig, a milliomosokig, Bloomberg, Bill Gates, a teljes egykori politikai elit, akár demokrata, akár republikánus. A Bushoktól az Obamákig, a Clintonoktól a volt Trump-adminisztrációig egy emberként sorakoztak fel Harris mellett. Trumpnak meg pont ez kellett” – hangsúlyozta.
Hont szerint a Trump-jelenség mögött olyan üzenet áll, amely az amerikai választók széles rétegeire hat. „Nem gondolom, hogy ott van a teljes arisztotelészi életmű a fejében, és hogy egyébként Madisonnal kel és fekszik. És nem is ez az üzenete a Trump-jelenségnek” – fogalmazott Hont.
Ezzel szemben a demokraták globális üzenetét azzal jellemezte, hogy azok a saját szakértelmüket, intellektuális fölényüket hangsúlyozzák. „A demokratáknak viszont az az üzenete szerte a világon… hogy mi értünk hozzá, mi vagyunk a műveltek, mi tudjuk azt, hogy merre megy a világ” – mondta, rávilágítva ezzel a két politikai oldal közötti éles ellentétre.
Hont kitért az amerikai politikai választások történelmi kontextusára is, és hangsúlyozta, hogy az amerikai politikai térfélen az 1984-es Reagan-győzelem óta nem volt olyan jelentős különbség a szavazatok arányában, amely valóban egységes választói bázist mutatna. „Az utolsó ilyen nagy-nagy különbség a két oldal között az a Reagan újrázás volt ’84-ben, akkor ért el utoljára 60 százalék körüli eredményt” – mondta Hont, utalva ezzel arra, hogy azóta a legnagyobb különbségek is csak szűk határok között mozogtak, például Obama és McCain versenyében, illetve idősebb Bush első ciklusában.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)