Hirdetés
Nagyvilág

Negyven éves sikersztorit tört ketté Donald Trump

ATV.hu

Eldőlt az elnökválasztás, nincs „októberi meglepetés”, írta az amerikai topelemző pontosan egy hónappal a voksolás előtt. Allan Lichtman 1984 óta minden amerikai választás eredményét eltalálta. Idén Kamala Harris győzelmét ígérte.

Hirdetés

Az amerikai Nostradamusnak is nevezett kutató, Allan Lichtman, az American University professzora az elmúlt tíz amerikai választásból kilencet helyesen jósolt meg 13 elemből álló kérdéssorával. (Az egy, amikor tévedett, abból fakadt, hogy az első eredmény után újraszámlálás jött, így lett végül George W. Bush az elnök Al Gore-ral szemben.)

Az 1984 óta nyerő szériában lévő professzor idén azt mondta, még egy „októberi meglepetés” sem befolyásolná azt a jóslatát, hogy Kamala Harris megnyeri a 2024-es versenyt.

Az amerikai elnökválasztások egyik sajátos fordulópontja lehet valami olyan rendkívüli esemény, ami a szavazás előtti hetekben történik, és emiatt már egyik jelölt sem tud érdemben reagálni rá, ezeket nevezik „októberi meglepetésnek”.

Mint tegnap hajnal óta tudható, Lichtman 40 éves sorozata megszakadt: Nem Harris, hanem Trump győzött. 

Azonban nem csak a sztárelemző, de számos közvéleménykutató is tévedett. Az okokról Csizmazia Gábor, a John Lukacs Intézet tudományos munkatársa beszélt az ATV Start című műsorában.

Csizmazia két tényezőt emelt ki:

  • A közvélemény-kutatások mindig megrendelésre készülnek. Pejoratív értelemben ez azt jelenti, sokak úgy értelmezik, hogy „ezekbe kicsit belenyúlnak, sugallni akarnak valamilyen üzenetet. Tehát mozgósításra is lehet használni ezeket a közvélemény-kutatásokat. Ez a pejoratív értelmezés, de ha ettől eltekintünk, azt is mondhatjuk, hogy tulajdonképpen rávilágítanak a hiányosságokra mindkét oldalon. „Arra, hogy éppen a republikánus vagy demokrata kampánynak mely államokban, mely körzetekben, mely célcsoportokat tekintve kell összeszednie magát, és ilyen szempontból normális, ha az eredmény eltér a legfrissebb választási felméréstől.
  • Örök kérdés, hogy azért mérték alul Trumpot, mert hogy rosszul tették fel a kérdést, tehát ha úgy tetszik, nem találták meg az évekkel ezelőtt még rejtőzködő Trump-szavazókat, vagy a Trump-szavazók nem voltak hajlandók együttműködni a közvélemény-kutatókkal.
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek