A világ még jól emlékszik a 2021. január 6-i eseményekre, amikor Trump támogatói megrohamozták a Capitoliumot, miután Trump nem fogadta el a 2020-as elnökválasztás eredményét. Az idei győztesnek azonban először a kulcsfontosságú csatatérállamokban kell helytállnia. A térképen pirossal jelölik azokat az államokat, ahol várhatóan a republikánusok győznek, míg a világosabb piros árnyalatok enyhe Trump-előnyt mutatnak. Kékkel láthatók a biztosan demokraták által nyerhető államok, a szürke szín pedig a hét csatatérállamot jelöli, ahol még teljesen nyitott a verseny.
Kulcsfontosságú államok és a győzelem kulcsa
Horváth Gábor politikai elemző kiemelte, hogy Pennsylvania különösen nagy jelentőséggel bír, mivel 19 elektori szavazatot biztosít. Aki Pennsylvaniát megnyeri, az valószínűleg az egész választást is megnyeri. Ugyanakkor ez nem egyértelmű, mert Kamala Harris elméletileg Észak-Karolina és Georgia megszerzésével is elérheti a szükséges elektori számot. Ezekben az államokban viszont az utolsó pillanatokig Trump látszott esélyesebbnek.
Horváth hangsúlyozta, hogy az elnökválasztás kimenetele jelentős részben azon múlik, kik vesznek részt az utolsó szavazási napon. Már több mint 82 millió amerikai adta le előzetesen a szavazatát, így a választás napján a szavazásra jogosultak fele még urnákhoz járulhat. Ha jelentős többségében nők szavaznak, az Harris esélyeit növelheti, míg ha férfiak járulnak nagyobb arányban az urnákhoz, az Trumpnak kedvezhet.
A szavazatok összesítése és az eredmény bizonytalansága
Ha a korai és a választás napján leadott voksokat sikerül gyorsan összesíteni, és valamelyik jelölt jelentős előnyt ér el, akár 48 órán belül is megszülethet az eredmény. A többség azonban óvatos; sokan arra számítanak, hogy a végeredményre tovább kell várni. Egyes államokban ugyanis eltérő szabályok vonatkoznak a szavazatszámlálásra, és például Pennsylvaniában csak a beérkezett szavazatok hitelesítése után kezdik meg az összesítést, ami akár napokig is eltarthat.
Nem csak az elnökről döntenek
A mai választások tétje nemcsak az elnöki pozíció sorsa. A választók a képviselőház mind a 435 mandátumáról és a szenátus egyharmadáról is döntenek, így az új elnök mellett a Kongresszus összetétele is jelentős mértékben átalakulhat.