Az új partnerséget, amely januárban lép majd életbe, Borrell és japán hivatali kollégája, Ivaja Takesi külügyminiszter jelentette be. A megegyezés értelmében az EU és Japán a jövőben több közös hadgyakorlatot tart, magasabb szintű egyeztetéseket folytat védelmi kérdésekben, és fokozza az együttműködést a védelmi iparban. Előmozdítanák a haditengerészeti együttműködést is, amelybe bevonnának „közösen kijelölt harmadik országokat is” idézte a megállapodást az AFP francia hírügynökség.
Josep Borrell sajtótájékoztatóján elmondta: ez az első ilyen jellegű megállapodás az EU és egy ázsiai-csendes-óceáni térségbeli ország között.
„Nagyon veszélyes világban élünk, és tekintettel mindkét fél régiójának helyzetére, ez a politikai keret megerősíti a képességünket arra, hogy együtt birkózzunk meg a felmerülő fenyegetésekkel” – fogalmazott az uniós főképviselő.
Japán évtizedekig az Egyesült Államokra támaszkodott haderejének fejlesztésében, de jelenleg már Olaszországgal és Nagy-Britanniával is együtt dolgozik egy új harci repülőgép kifejlesztésén, amely 2035-re kerülhet hadrendbe. Tervei szerint Japán 2027-re a GDP 2 százalékára növelné a védelmi kiadásait – írja az MTI.
Tokió után Borrell Dél-Koreába utazik tovább, ahol elsősorban az Észak-Koreával kapcsolatos aggodalmakról tárgyal.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)