Az amerikai elnökválasztás közeledtével a legfrissebb közvélemény-kutatások szoros versenyt jeleznek a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump között. Az október végi adatok szerint Harris enyhe előnyben van, átlagosan 1-2 százalékponttal vezet Trump előtt. A Harris támogatottsága átlagosan 48-50% körüli, míg Trumpé 46-48% között mozog, attól függően, hogy melyik közvélemény-kutató cég adatait nézzük. Ez az apró különbség azt sugallja, hogy bár Harris a favorit, Trumpnak továbbra is komoly esélye van arra, hogy fordítson az eredményeken a választás napjáig.
Az egyes közvélemény-kutatások közötti eltérések azonban jelentős varianciát mutatnak. Például a YouGov és az Economist által október 26-29 között végzett kutatás szerint Harris 49-47%-os előnyben van, míg az AtlasIntel ugyanebben az időszakban Trumpot hozza ki győztesként 50-47%-os eredménnyel. A különböző kutatási módszerek és a választói minták összetétele is befolyásolja az eredményeket, de az adatok konzisztensen szoros versenyt tükröznek.
Figyelem: Választási műsor az ATV-n
Az amerikai elnökválasztás napján, azaz jövő hét kedden 23:50-től hajnalig tartó választási műsor lesz látható az ATV-n. A műsor házigazdái Köböl Anita és Vujity Tvrtko lesznek – akivel interjút is készítettünk a választási műsorról.
Érdemes figyelembe venni, hogy a választásra jogosultak körében mérhető támogatottsági különbségek minimálisak, és olyan tényezők, mint a választói részvétel vagy az utolsó pillanatokban bekövetkező véleményváltozások, jelentősen módosíthatják a végeredményt. A nagy választói mintán végzett kutatások, mint például a CCES/YouGov, amely több tízezer választót elemzett, stabil előnyt jeleznek Harris javára (51-47% és 51-46% közötti támogatottsággal), de az ilyen eredmények sem garantálják az adott jelölt győzelmét.
Az elmúlt napokban megjelent felmérések alapján a közvélemény-kutatók arra számítanak, hogy Harris megtartja enyhe előnyét, de Trump kedvező tendenciát mutat bizonyos államokban. Például a TIPP Insights szerint Harris előnye az utóbbi napokban csökkent, míg a Morning Consult és az Ipsos felmérései folyamatos, bár kis mértékű előnyt mutatnak Harris számára. Az államok közötti különbségek, valamint a választókerületi sajátosságok is kritikus szerepet játszanak majd az eredmények alakulásában, így a választás napján várhatóan több kulcsfontosságú állam fogja eldönteni az elnökséget.
Összességében az október végi közvélemény-kutatások alapján nehéz egyértelműen megjósolni a választás kimenetelét. A kampány utolsó napjai mindkét fél számára meghatározóak lehetnek, különösen, ha a jelöltek sikeresen tudják mobilizálni szavazóbázisukat. Mivel Harris kis előnyt élvez, Trump csapata valószínűleg mindent megtesz majd a republikánus szavazók mozgósítása érdekében, ami akár döntő fordulatot is hozhat.