Nunzio Samuele Calamucci egy 44 éves informatikus: ő az a férfi, aki az egész Olaszországot megbotránkoztató, több éven keresztül folyó brutális hackertámadás egyik elkövetője. Legalábbis erre jutottak az olasz ügyészek a nyomozati anyagok szerint, amelybe a Politico nyert betekintést. A férfi hétköznapi munkája abból állt, hogy egy fiatal informatikusokból álló csapatot vezérelt, akik a belügyminisztérium adatbázisait felügyelték és tartották karban.
Este azonban, amikor csillapodott a szerverek forgalma, a csoport rengeteg magas rangú olasz politikus és üzletember személyes adatait lopta el. Az áldozatok között olyan nevek is szerepelnek, mint Sergio Mattarella elnök és Matteo Renzi volt miniszterelnök. A hackelési botrány alaposan megrázta Olaszországot és komoly nehézség elé állította a kormányt, amely már elrendelte a vizsgálatot. Kedd reggeli négy embert tartóztattak le, további hatvan ellen pedig nyomozás folyik.
Az elképesztő bűncselekmény fő felelőse a hírek szerint az Equalize nevű magánnyomozó cég, amelynek az élén Carmine Gallo egykori rendőrtiszt állt. Nunzio Samuele Calamucci is az Equalize alkalmazottja volt. A férfi, aki már egy ideje lehallgattak a hatóságok, egyszer állítólag azzal dicsekedett valakinek, hogy nagyjából 800 ezer ember adatait hackelhette meg.
A nyomozati anyagok szerint legalább 2019 és az idei év márciusa között arra használták ezeket az adatokat, hogy eladják őket legmagasabb árat kínáló vevőnek, akik így megzsarolhatták az érintetteket.
A négy letartóztatott jelenleg házi őrizetben van: Nunzio Samuele Calamucci, Carmine Gallo, Massimiliano Camponovo magánnyomozó és Giulio Cornelli, egy techcég tulajdonosa. Antonio Tajani külügyminiszter vasárnap elfogadhatatlan bűncselekménynek nevezte az ügyet. Ignazio La Russa, az olasz szenátus elnöke és Meloni Olaszország Fivérei nevű pártjának a tagja is az áldozatok között volt. Az olasz ellenzék vizsgálatot sürget, és azt szeretnék megtudni, milyen mértékben érintettek a hackelésben az egyes állami szervek.
Izrael is érdekelt volt az ügyben?
Az ügy Izrael figyelmét is felkeltette, ugyanis a Jerusalem Post beszámolója szerint Izrael titkosszolgálatának, a Moszadnak az ügynökei kopogtattak a cégnél, mint potenciális vásárlók. A lap is beszámol a több ezer oldalnyi nyomozati anyagról, amelyek a lehallgatott telefonbeszélgetések és megfigyelések alapján készültek. Az Equalize nevű cégnek magas beosztású olasz politikusok, üzletemberek, médiaszemélyiségek és sportolók voltak a célpontjai. A rendőrség állítólag több százezer oldalnyi lopott adatot talált a cégnél az átkutatásuk során.
2023. február 8-án két izraeli ügynök tért be Equalize irodájába, akikről egy rendőr fényképet is készített – jelentette kedden a Corriere della Sera. Előző nap Calamucci, aki nem tudta, hogy az ő telefonját is lehallgatják, egy közelgő találkozóról beszélt az egyik ismerősével. „Egy ezer eurós munkát ajánlottak” – mondta az ismerősének Calamucci.
Az olasz rendőrségi jelentés szerint az izraeli ügynökök a Wagner-csoportról szerettek volna információt szerezni, beleértve annak finanszírozását, valamint pénzügyi és egyéb tevékenységeit Európán belül.
Emellett szóba kerültek még az orosz kibertámadásokkal kapcsolatos információk és egyéb orosz tevékenységek is. Calamucci kiemelte, hogy az izraeli ügynökök nem csak a saját, hanem más hírszerző ügynökségek nevében is eljártak. A férfi emellett a Vatkint is megemlítette a telefonbeszélgetésben, mondván: „Az információ felével a Wagner ellen küzdenek, a másikat pedig odaadják a Vatikánnak”. A több ezer oldalas rendőrségi jelentés szerint az izraeli ügynökök felajánlották a cégnek, hogy megosztják velük az iráni gáz illegális olaszországi kereskedelmével kapcsolatos információkat is. A hírek szerint az üggyel kapcsolatban még az olasz maffia is érintett.
Olaszország egyik legnagyobb bankjánál is kitört a botrány
Az Intesa Sanpaolo banknál történt adatbiztonsági incidens ügyében vizsgálatot indítottak a dél-olaszországi Bari város ügyészei. Az eset során állítólag több ezer ügyfél, köztük Giorgia Meloni miniszterelnök és elődje, Mario Draghi bankszámlaadataihoz fértek hozzá jogosulatlanul. Mindez ahhoz vezetett, hogy Olaszország parlamenti biztonsági bizottsága meghallgatásokat fog tartani az adattárolásról az Intesánál történt súlyos ügyet követően – írja a Portfolio.
Az Intesa Sanpaolo, Olaszország legnagyobb bankja közölte, hogy nem történt kiberbiztonsági incidens. A problémát egy alkalmazott okozta, aki a bank mezőgazdasági üzletágában dolgozott, és jogosultsággal rendelkezett az ügyféladatokhoz való hozzáféréshez.
Az illető állítólag 2022 februárja és 2024 áprilisa között mintegy 3500 ügyfél adatait tekintette meg jogosulatlanul a Bari közelében található Bitonto kisváros egyik fiókjában.