Nagyvilág

Tombol a káosz Grúziában – Orbán Viktor váratlanul tiszteletét tette az országban

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Vizsgálatot sürget az Európai Unió, miután a grúz elnök, illetve ellenzék szerint a kaukázusi országban elcsalták a szombati parlamenti választásokat. A grúz államfő orosz titkosszolgálati beavatkozást emleget. Közben Grúziába utazott Orbán Viktor. Az EU vezetői siettek kijelenteni, hogy a magyar kormányfő nem Brüsszel nevében lép fel. Az ATV Híradó riportja. 

Hirdetés

Áll a bál a szombati parlamenti választások után Grúziában. Az ellenzék csalást emleget, ((5055)) az államfő pedig vasárnap este arról beszélt, hogy nem ismeri el a voksolás eredményét, amely alapján a Grúz Álom a szavazatok 54 százalékával nyert.

A grúz elnök bizonyítottnak látja, hogy a kormánypárt csak negyven százalékot szerzett, az ellenzék pedig 56-ot. Szerinte az orosz titkosszolgálat, az FSZB módszereit alkalmazva csalták el a voksolást.

„A választások előtt alkalmazott propaganda közvetlenül átvette a Putyin megválasztása előtt bemutatott klipeket és videókat” – érvelt Szalome Zurabisvili grúz elnök. A választásokat bírálták az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelői is. Az Európai Unió vizsgálatot vár a grúz hatóságoktól.

„Az EU elvárja, hogy a grúz központi választási bizottság és más érintett hatóságok gyors, átlátható és független vizsgálatot folytassanak a választási szabálytalanságokkal kapcsolatban” 

– fogalmazott Nabila Massrali, az Európai Bizottság szóvivője. A Kreml az európai országokat vádolta azzal, hogy destabilizálják a helyzetet a dél-kaukázusi országban.

„Mi nem avatkoztunk be. Ezek a vádak alaptalanok, határozottan elutasítjuk őket” – jelentette ki a Kreml szóvivője. Közben Orbán Viktor, aki jóval a végeredmény kihirdetése előtt gratulált a grúz miniszterelnöknek, váratlanul Tbiliszibe utazott. Brüsszelben, amely még nem ismerte el a szombati voksolás eredményét, attól tartanak, hogy a magyar miniszterelnök az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként legitimálja a Moszkva-barát grúz kormányt, ezért siettek leszögezni, hogy a magyar miniszterelnök nem az Unió nevében lép fel.

Grúzia tavaly megkapta az EU-tól a tagjelölti státuszt, a csatlakozási folyamatot azonban idén nyáron Brüsszel felfüggesztette, miután a grúz kormány orosz mintára elfogadta a külföldiügynök-törvényt.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek