Folyamatosan emelkedik és egyre újabb rekordokat dönt az arany ára, ami már érinti a globális pénzügyi rendet és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerepét valamint legitimitásának csökkenését – írja elemzésében a The Telegraph.
Mint arról beszámoltunk, az oroszországi Kazanyban a héten megrendezett BRICS-csúcstalálkozón felmerült egy dollártól független közös elszámolási és fizetési rendszer megteremtése is, ami alapjaiban kérdőjelezheti meg a második világháború után kialakult globális pénzügyi berendezkedést.
Az IMF idén ünnepli 80. évfordulóját, azonban a pénzügyi stabilitás fenntartásában betöltött szerepe egyre inkább megkérdőjelezhető, különösen Kínában és más feltörekvő piacon, ahol a támogatottsága csökken.
A brit lap szerint az arany ára elsősorban a gazdasági feszültségek és a dollárral szembeni bizalom csökkenése miatt emelkedik, ami azt mutatja, hogy a központi bankok, különösen Kína, a nehéz idők biztonságos eszközeként egyre inkább az aranyra támaszkodnak.
Bár a dollár továbbra is a világ meghatározó tartalékvalutája, de az USA szankciós politikája és az orosz devizatartalékok befagyasztása olyan aggodalmakat vet fel, amelyek aláássák ezt a pozíciót.
Legutóbb Michael Gourinchas, az IMF vezető közgazdásza fogalmazott kritikát az Egyesült Államok adósságállományának kezelésével kapcsolatban, figyelmeztetve a költségvetési felelőtlenségre, amely hosszú távon destabilizálhatja a globális piacokat.
Úgy tűnik, hogy az IMF megalakulása óta eltelt időszakban a pénzügyi rendszer soha nem tűnt annyira bizonytalannak, mint manapság, ami az arany iránti kereslet növekedéséhez vezet.