Bram Stoker 1890-ben kezdte írni a vámpírregények klasszikusává vált művét, a Drakulát. Ám ugyanebben az évben publikált egy novellát is, ami azonban teljes feledésbe merült.
Brian Cleary amatőr történész Dublinban, az Ír Nemzeti Könyvtárban régi újságévfolyamokat böngészett, amikor felfigyelt egy számára ismeretlen címre.
Cleary jól ismerte az ír regényíró teljes életművét, és azonnal biztos volt benne, hogy olyan műre bukkant, ami azóta sem jelent meg nyomtatásban.
Valóban, Stoker „Gibbet Hill” című novellája teljes feledésbe merült, és az irodalomtörténészek sem tudtak róla, egészen mostanáig.
„Olvastam a ‘Gibbet Hill’ szavakat, és tudtam, hogy ez nem egy Bram Stoker-történet, amelyről valaha is hallottam volna bármelyik életrajzban vagy bibliográfiában” – mondta Cleary az AFP hírügynökségnek.
„Egyszerűen megdöbbentem. Ültem és néztem a képernyőt, és azon tűnődtem, vajon én vagyok az egyetlen élő ember, aki ezt olvasta?”
A felfedezést Stoker életrajzírója, Paul Murray is megerősítette, aki szerint a mű minden bizonnyal egy „állomás lehetett a ’Drakula’ kiadása felé vezető úton”, amelyet a szerző 1890-ben kezdett el írni, ugyanabban az évben, amikor az azóta elfeledett novellát, valamint első regényét, a „Kígyóhágó” című romantikus thrillert is megjelentette.
A „Gibbet Hill” a brit Surreyben, az azonos nevű faluban játszódik, és három törvényen kívüli történetét követi nyomon, akiket egy tengerész meggyilkolásáért bíróság elé állítanak és felakasztanak, majd az akasztófán hagyják őket, hogy figyelmeztetésül szolgáljanak mindenki számára.
Most, miután a szerzői jogok már rég lejártak, a novella közkincsnek számít, de a díszkiadásának eladásából származó bevételekkel a Charlotte Stoker Alapítványt fogják támogatni, amely Bram édesanyjáról kapta a nevét.