Október közepén szigorúan titkos dokumentumok jelentek meg az interneten, amelyeket először egy „Middle East Spectator” nevű Telegram-fiók tett közzé – írja a CNN.
A dokumentumok szerint Izrael komoly előkészületeket tett egy Irán elleni katonai csapásra, válaszul Irán október 1-jei rakétatámadásaira. Az amerikai hírszerzés által gyűjtött információk alapján Izrael fegyverek áthelyezésére és légierő-gyakorlatokra készül, amelyek során levegő-föld rakétákat is teszteltek.
Az egyik dokumentum arra utal, hogy Izrael fegyvereket mozgat, felkészülve egy lehetséges támadásra. Egy másik dokumentum pedig arról számol be, hogy izraeli vadászgépek gyakorlatokat végeztek, amelyeket az Irán elleni hadműveletek előkészületének tekintenek.
Az amerikai vizsgálat és következmények
A szivárogtatás azonnali vizsgálatot váltott ki az Egyesült Államokban. A Pentagon, az FBI és az amerikai hírszerző ügynökségek közösen keresik a választ arra, hogy ki férhetett hozzá ezekhez a dokumentumokhoz, és hogyan szivárogtak ki. A helyzetet „nagyon aggasztónak” nevezte egy amerikai tisztviselő, míg egy másik megjegyezte, hogy bár a két kiszivárgott dokumentum önmagában nem a legsúlyosabb,
a félelem az, hogy további, még érzékenyebb információk is nyilvánosságra kerülhetnek.
Mick Mulroy, az amerikai védelmi minisztérium volt helyettes államtitkára és nyugalmazott CIA-tiszt, szerint a szivárogtatás súlyos következményekkel járhat az amerikai-izraeli kapcsolatokra. „Az amerikai és izraeli koordináció jövője is kérdésessé válhat, hiszen a bizalom elengedhetetlen a kapcsolatban” – nyilatkozta.
A nukleáris fegyverek kérdése
A szivárogtatás másik kényes pontja, hogy a dokumentumok arra is utalnak, hogy Izrael rendelkezik nukleáris fegyverekkel, amit a zsidó állam hivatalosan soha nem ismert el. Bár a dokumentumok szerint nincs jele annak, hogy Izrael nukleáris fegyvert kívánna bevetni Irán ellen, az ilyen információk nyilvánosságra kerülése politikai viharokat okozhat a nemzetközi színtéren.
A szivárogtatás háttere
Nem világos, hogy a dokumentumok hogyan kerültek nyilvánosságra. Nem tudni, hogy hackertámadás eredménye volt-e, vagy szándékos kiszivárogtatás történt. Az Egyesült Államok különösen érzékeny az iráni hackertámadásokra, hiszen korábban már történt hasonló eset:
augusztusban kiderült, hogy Irán Donald Trump kampánydokumentumait hackelte meg.
Ez a szivárogtatás azért is fontos, mert egy évvel ezelőtt már történt egy hasonló nagy horderejű eset, amikor egy 21 éves nemzeti gárdista Discordon szivárogtatott ki titkos amerikai hírszerzési adatokat, ami szintén komoly feszültségeket okozott több szövetséges, köztük Dél-Korea és Ukrajna között.