Szeretjük azt hinni, hogy a fiatalság megőrzése, az arc és a test tökéletesítése kizárólag a nők mániája. Pedig rengeteg plasztikai beavatkozást végeznek férfiakon is. Lássuk, melyek a leggyakoribb eljárások! – írta meg a Tudas.hu
Nagyon sok évtized eltelt azóta, hogy a férfiaknak elég volt egy fokkal szebbnek lenniük az ördögnél. Ma már a divatos, nagyvárosi, igényes nők hasonló kvalitású férfiakat szeretnének maguk mellett látni. Ehhez pedig nem elég a rendszeres bőrápolás és szemöldökszedés: a férfiak egy része úgy érzi, plasztikai beavatkozásokra is szüksége van. A hajbeültetéssel kezdődött, s haladunk afelé, hogy ugyanolyan beavatkozásokat végezzenek férfiakon, mint nőkön.
Az izmok maximalizálása már nem elég A csontozatával egyik férfi sem tud mit kezdeni, ezért az izomzatukra helyezik a hangsúlyt. A szuperhősökről vagy hősszerelmesekről készült sorozatok és filmek is ezt a sztereotípiát táplálják: a nők azokon legeltetik a szemüket, akiknek széles a válluk, hangsúlyos a bicepszük és akiknek sajtot lehetne reszelni a hasán.
Ma már vannak olyan baráti, ismeretségi körök, amelyben edzésprogramok, tippek és trükkök cserélnek gazdát, s egy ponton már nem volt elég a látványos izmok építése: úgy voltak vele, hogy az arcukat is érdemes kívánatossá varázsolt testükhöz igazítaniuk. Ez a looksmaxxing világa. Ez egy olyan online közösség, ahol az arc tökéletesítésére törekvők vannak jelen.
A looksmaxxing a 2024-es év új tendje
Maga a jelenség legalább egy évtizede létezik, de ebben az évben a TikToknak köszönhetően berobbant a mainstream közösségi médiába. A fényképeken magas, élesen kiálló arccsontú, tökéletes állkapocsvonalú, telt ajkú, macskaszemű férfiak néznek vissza ránk, akik komoly összegeket áldoztak azért, hogy plasztikai sebészek segítségével váljanak…nos, ugyanolyanná, mint a többi trendkövető. Az olyan modellek, mint Jordan Barrett és Francisco Lachowski ikonokká váltak.
A trend ugyan értetlenséget váltott ki a szülők és a tanárok körében, de annál népszerűbb az olyan fiatal fiúk között, akik attól félnek, sosem szereznek maguknak barátnőt. A looksmaxxing gyökerei között ott találjuk az incel mozgalmat, így félő, hogy a beavatkozásoknál többről van szó: a másik nem és a saját férfitársak kinézetének nagyon pontos elemzéséről, kritizálásáról, a szorongás felerősítéséről.
James útja a szikéig
A húszas éveiben járó James például hiába dolgozik pénzügyi területen az Egyesült Királyságban, soha nem érezte elég jónak magát. Így amikor már az izmait nem tudta hová növelni, elkezdte a softmaxxing műveletét. Ez olyan finomhangolásokat takar, mint a hajformázás, a bőrápolás, különböző diéták és edzésprogramok.
De ahogy a különféle videók és weboldalak egyre durvább tükröt tartottak elé, úgy kereste az extrémebb megoldásokat, az úgynevezett hardmaxxinget. 2022-ben kés alá feküdt, hogy kisimíttassa orra görbületét. Tavaly botoxot tetetett a homlokába, aranyszálakat a szemöldöke vonalába, illetve kiegyenesíttette és kifehéríttette a fogait. Most az állplasztikát fontolgatja, pedig már így is tízezer fontot, azaz több, mint 4,5 millió forintot költött a különféle beavatkozásokra.
Sorozatgyilkos, mint példakép?
A TikTok looksmaxxing egyik legnagyobb sztárja Kareem Shami, egy 22 éves kaliforniai diák. A syrianpsycho felhasználó nevű fiatalnak több mint 1,5 millió követője van. Profilképén Patrick Bateman látható, a fiktív sorozatgyilkos, akit Christian Bale alakított az Amerikai pszicho filmadaptációjában.
Shami Szíriában nőtt fel, amíg a családját 2012-ben a háború el nem szakította, és Bejrútba nem telepítették át. Elmondása szerint az iskolában sokat piszkálták. Kirekesztettnek érezte magát a külseje miatt, így amikor az Egyesült Államokba költözött az egyetemre, elkezdte feljavítani a külsejét. Fejlődését videókon rögzítette és posztolta.
Shami elutasítja az incel, nőgyűlölő hozzáállást, hangsúlyozza, hogy nem szeretne belsőleg is hasonlítani egy sorozatgyilkosra, de átérzi Bateman magányát. Azóta aztán pláne, hogy a looksmaxxing arcává vált, maga is rendszeresen kap gyűlölködő üzeneteket.
Megkérdőjelezhető módszer a szebb állkapocsért
Mivel a férfias arc egyik alapkelléke az állkapocs, a trendkövetők ezt próbálják minél inkább tökéletesre formálni.
Ehhez arctornák mellett hajlandók fogat húzatni vagy fogszabályzót feltetetni, jellemzően Mike Mew ortotropikussal. Az orvos nyelvgyakorlatokkal, gyermekkori szájpadlás-tágító eszközökkel és étrendi javaslatokkal segít egészségesebbé válni, de ezt a looksmaxxing követői a szépség eléréshez használják. A doktorról elnevezett mewing ma már egy általánosan ismert szó és kezelés, amit minden fiatal ismer.
Csak a TikTokon több mint 1 milliárd említésnél jár.
Más orvosok azonban aggódnak az őrület miatt. Az emberek egy olyan technikát használnak, amely nem bizonyított vagy ellenőrzött tudományosan, és félrevezető állítások képezik az alapját, mondta Matthew Clover, a Brit Fogszabályozó Társaság klinikai gyakorlatért felelős igazgatója. Januárban az Amerikai Fogszabályozók Szövetsége is elítélően nyilatkozott a mewingról. Mike Mew szabálysértést is elkövethetett, legalábbis jelenleg vizsgálat folyik ellene egy gyerek szájpadtágítása, illetve feji és nyaki fogszabályzása miatt.
A sebészettől sem riadnak vissza
Akinél ez a fajta konzervatív kezelés nem működik, az állsebészhez fordul. A looksmaxxing követői Mehmet Manisali londoni arc- és állcsontsebészhez járnak.
Műtéti eljárásokkal fűrészelik, igazítják az állcsontokat, fogakat, hogy megváltozzon a kinézetük. A tízezer fontos beavatkozások egyre népszerűbbek még úgy is, hogy az orvos gyakran visszautasítja azokat a jelentkezőket, akik irreális célokat tűztek ki maguk elé. A fájdalmas, komoly felépülési idővel bíró operációk nem is valók mindenkinek.