Hirdetés
Nagyvilág

Izrael-ellenes a BBC? Ezt a választ kaptuk a brit közszolgálati adótól



ATV.hu

Erősen előítéletesek, sőt ellenségesek Izraellel szemben a brit közszolgálati BBC tudósításai, erre mutatott rá egy független vizsgálat. A csatorna például nem nevezi terroristáknak a Hamász tagjait, pedig az uralkodó is így beszél róluk. Londonból tudósítónk, Schwajda Gergő jelentkezik.

Hirdetés

1553. Ennyiszer szegte meg a BBC a saját etikai kódexét a október 7-ei izraeli terrortámadások után következő négy hónapban. Egy jelentés szerint a brit közszolgálati adó tudósításai Izraellel szemben erősen előítéletesek és ellenségesek. A 200 oldalas dokumentum több más mellett azt állítja, hogy a BBC következetesen kerüli a Hamasz támadóit terroristának nevezni, annak ellenére, hogy például III. Károly király is így hivatkozott rájuk.  


„A valóságban a BBC igenis használja a terrorista jelzőt – csak a nem palesztin terroristákra. Ez nem korrekt. A BBC-t már hosszú ideje próbálják rávenni, hogy hívja a Hamászt terrorszervezetnek, de valahogy mindig kibújnak ez alól” 

– nyilatkozta Jonathan Turner, a Brit Jogászok Izraelért nevű szervezet vezetője a Heti Világhíradónak.  


Az egyik londoni televíziós stúdióban éppen egy, a közel-keleti eseményekkel kapcsolatos műsor felvétele zajlott, amikor munkatársunk ott járt. Simon Barrett, a Middle East Report című műsor szerkesztője és műsorvezetője szerint a jelentés az előítéletes szóhasználaton kívül számos riasztó jelenséget is feltárt.  


„A BBC arab csatornája a Hamász tagjait alkalmazta újságíróként és asszisztensként, a műsorok vendégei pedig erősen szimpatizáltak a Hamász ideológiájával. Miért veszélyes ez? Mert így a csatorna a Hamász médiastratégiájának szolgálatában áll” 

– fogalmazott a műsorvezető a Heti Világhíradónak.  

A problémák azonban nem korlátozódnak a BBC arab nyelvű tudósításaira. Az angol nyelvű műsorokban ugyanezek a riasztó jelek mutatkoznak, ami komoly, rendszerszintű problémára utal – annak ellenére, hogy eközben például a brit kormány mind a Hamászt, mind a Hezbollahot terrorszervezetnek tartja.  


„Azt várjuk minden műsorkészítőtől, hogy tartsa magát a kormány álláspontjához. Ellenkező esetben véleményt fűznek a hírekhez, pedig egy újságírónak soha nem szabad a saját véleményét belefűznie a tudósításaiba, különösen, ha állítólag előítélet-mentes műsorokat készít” – mondta Itai Gulmundy, Enough is Enough brit jogvédő szervezet vezetője.  
Szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy a probléma nem új.  


„Nem gondolom, hogy a BBC most változott volna. Azt gondolom, hogy a világ többi része eddig nem látta a BBC előítéletességének a mértékét. Trevor Asserson, aki a mostani jelentést készítette, 20 éve létrehozott egy szervezetet, BBC Watch néven, hogy felhívja a figyelmet a BBC már akkor is létező előítéleteire Izraellel kapcsolatban” – érvelt a Heti Világhíradónak Sharon Klaff a Campaign4Truth szervezet alapítója.  


A BBC az ATV megkeresésére mindössze egy közleményt küldött. 

„Nem gondoljuk, hogy a tudósításainkat kizárólag a szövegkörnyezettől elválasztott egyes szavak megszámlálásával lehet értékelni”, írják, és hozzáteszik: „A jelentést azonban alaposan át fogjuk gondolni, és közvetlenül a szerzőknek fogunk válaszolni, amint lesz időnk részletesen áttanulmányozni a dokumentumot.”

Hogy a BBC-nek az elmúlt hónapokban miért nem volt ideje és kedve elolvasni a jelentést, rejtély. Egy biztos: a hallgatásuk mindennél többet mond. 

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek