Nagyvilág

Éghajlatváltozás és közel-keleti eszkaláció: az amerikai alelnökjelöltek legfontosabb vitatémái

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Ez volt az első és valószínűleg az utolsó vita egy minnesotai demokrata kormányzó és egy ohiói republikánus szenátor között. A pártvezetők után Kamala Harris és Donald Trump amerikai elnökjelöltek után Tim Walz és JD Vance jelöltek vívtak szópárbajt.

Hirdetés

Tim Walz és JD Vance amerikai alelnökjelöltek álltak szemben egymással verbális párbajban kedd este. A vita a jelek szerint a 2024-es elnökválasztási kampány utolsó vitája volt.

A jelöltek a bevándorlástól az éghajlatváltozásig terjedő témákról folytattak heves vitát. Mindketten elutasították, hogy támadják egymást, inkább a versengő politikai táborok és vezetőik – Donald Trump és Kamala Harris – programjainak kritikájára összpontosítottak – írta az Euronews.

Ez a vitastratégia beleillik abba, hogy az amerikai választók többsége nem az alelnökre szavaz, és abba, hogy a tisztségre pályázó egyfajta harci kutyaként viselkedik kampánytársai táborában.

A november 5-i választásokig nincs több vita a politikai naptárban. A teljes kiszámíthatatlanságban (a közvélemény-kutatások szerint Trump és Harris közel azonos arányban állnak) ez a Vance és Walz közötti verbális párbaj jelentős súlyt képvisel.

Ha pedig globálisan nézzük, akkor ennek a küzdelemnek még nagyobb a tétje, tekintve, hogy Irán előző nap rakétákat lőtt ki Izraelre, és a Közel-Kelet a teljes háború küszöbén áll.

Különböző nézőpontok a közel-keleti eszkalációról

Irán keddi, Izrael elleni ballisztikus rakétatámadása megmutatta a demokraták és a republikánusok ellentétes nézeteit külpolitikai kérdésekben: Walz „stabil vezetést” biztosított az USA számára Harris alatt, míg Vance „erőszakos békét” ígért, ha Trump visszatér a Fehér Házba.

„Az alapvető pont itt az, hogy ami számít majd, az a fenntartható vezetés” – mondta Walz, majd utalt »a majdnem 80 éves Donald Trumpra, aki tömegméretekről beszél« és a globális válságokra tweetekkel reagál.

Vance a maga részéről azt ígérte, hogy Trump alatt visszatérnek a „hatékony elrettentéshez” Iránnal kapcsolatban, félresöpörve Walz kritikáját a korábbi elnökkel kapcsolatban.

A Helen hurrikán és az éghajlatváltozásról szóló vita

A pusztító Helen hurrikánról szólva J.D. Vance kifejtette álláspontját az éghajlatváltozásról, összekapcsolva azt a munkahelyek és a gyártás témájával. Ezzel megkerülte Trump korábbi állításait, miszerint a globális felmelegedés egy „hoax”.

Vance amellett érvelt, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem legjobb módja az, ha a gyártást az Egyesült Államokba költöztetik – szerinte az az ország, amely a legtisztább energiakomplexummal rendelkezik a bolygón. Ez egyértelműen új elem a republikánusok programjában, tekintve, hogy Trump elnöksége idején az Egyesült Államok kilépett a nemzetközi párizsi klímamegállapodásból.

Tim Walz a maga részéről az éghajlatváltozás hazai kezelését hangsúlyozta, megemlítve a Biden-kormány megújuló energiába történő beruházásait, valamint a rekordszintű olaj- és földgázkitermelést. „A jövőben látni fogják, hogyan leszünk energetikai szuperhatalom” – zárta Walz.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek