Nagyvilág

Választási csalás Harrisék szerint, ha Trump kevesebb szavazattal is győzhet

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Tel-AvivsíhamaszTrump
Hirdetés
Hirdetés

A demokraták attól tartanak, hogy megismétlődhet 2016, amikor Clinton 3 millió szavazattal többet kapott, mégis veszített

Hirdetés

Ezúttal Tom Walz, Kamala Harris alelnökjelöltje vetette fel, hogy el kell törölni az amerikai elnökválasztási rendszer alappillérét, az elektori testületet – írta tudósításában a Politico. Mint ismert, az elnökséget az a jelölt nyeri el, amely legalább 270 szavazatot szerez az 538 tagú testületben.

Néhány kivétellel minden tagállamban az kapja meg az összes elektor támogatását, aki több szavazatot szerez, függetlenül attól, hogy milyen arányban győz a jelölt. Így fordulhatott elő 2016-ban is az, hogy országosan Hillary Clinton mintegy 3 millió szavazattal többet szerzett, mint ellenfele, mégis Donald Trump gyűjtött be több elektort, mivel, ha minimális különbséggel, de a legfontosabb csatatér államokat szinte mind megnyerte.

Most könnyen hasonló helyzet állhat elő, bár mint arról beszámoltunk, még az sem kizárt, hogy döntetlen alakul ki az elektori testületben.

Ekkor egyébként a kongresszusra száll át az elnökválasztás joga, amit a szintén bonyolult szabályok miatt nem a képviselők többsége dönt el, hanem egyfajta elektori póttestületként, az egyes államokból érkezett képviselők együttesen adnak le egy-egy szavazatot. Ez azt jelenti, hogy döntetlen esetén szinte biztosan Donald Trump lenne az elnök, mert a republikánus párt több állam delegátusában van többségben. (Igaz ennek a forgatókönyvnek az esélye jelenleg mindössze 3 ezrelék.)

Walz most mindenesetre kijelentette, hogy az „elektori testületnek meg kell szűnnie”. 

A minnesotai kormányzó erről Gavin Newsom kaliforniai kormányzóval közösen tartott kampányadománygyűjtésen beszélt. Walz szerint a mai demokratikus követelményeknek az felelne meg jobban, ha egyszerűen az országos választáson többséget szerzett jelölt lenne az elnök.

Ő maga már tett is lépéseket ennek érdekében, és kormányzóként 2023 májusában aláírt egy olyan törvényt, ami felváltaná az elektori kollégiumot az országos szavazatok többségével.

Bár az ilyen javaslatokat támogató államok száma egyre nő, ehhez a gyökeres változtatáshoz a kongresszus jóváhagyására lenne szükség, ami nem valószínű, hogy egyhamar megtörténik.

Walz azonban bízik benne, hogy ez a változtatás előbb-utóbb létrejön. Szeptemberben Alex Soros New York-i otthonában tartott adománygyűjtésen Walz azt mondta: „Reménykedem ebben az országban, hogy a jelenlegi rendszerben is győzni tudunk, de változtatásra van szükség”.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek