Nagyvilág

Mi történik? Riasztóan nő a fiatal rákos betegek száma

László Semsei
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Az elmúlt években egyre több fiatal, húszas, harmincas és negyvenes éveikben járó embernél diagnosztizáltak olyan súlyos betegségeket, mint a mellrák, a vastagbélrák és más ráktípusok. Vajon mi állhat a háttérben?

Hirdetés

Az elmúlt tíz év során 24 országban, köztük az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Kanadában és Ausztráliában növekedett a vastagbélrák előfordulása a 25 és 49 év közötti emberek körében. Ez a tendencia a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) és az Amerikai Rákellenes Társaság (ASC) által végzett felmérések során derült ki, amelyeket a 2024-es Union for International Cancer Control (UICC) kongresszusán mutattak be Genfben.

A BBC összefoglalója szerint a kutatók 50 ország adatait vizsgálták meg, és 14 országban azt találták, hogy a rákos megbetegedések növekedése kizárólag a fiatalabb felnőttek körében figyelhető meg, míg az idősebbeknél nem volt észlelhető ilyen mértékű emelkedés. Ez az eredmény egy olyan tendenciára mutat, amelyre már korábban is felhívták a figyelmet: 

a különböző rákfajták egyre gyakrabban érintik a fiatalabb generációkat.

Különösen a mellrák esetében mutatkozik meg ez az aggasztó trend. Az Amerikai Rákellenes Társaság legújabb jelentése szerint bár a mellrák okozta halálesetek száma 10 százalékkal csökkent az elmúlt évtizedben, az új esetek száma évente 1 százalékkal emelkedik. A 50 év alatti nők körében ez az arány még magasabb, évi 1,4 százalékos növekedést mutat.

Egy másik tanulmány szerint a rák korai kialakulásának globális előfordulása 1990 és 2019 között 79 százalékkal növekedett, miközben a fiatalok körében a rák miatti halálozások száma 29 százalékkal emelkedett. Az Egyesült Államokban például több generáción átívelő vizsgálatok kimutatták, hogy 17 különböző ráktípus előfordulási aránya növekszik, különösen az X generáció és a milleniálok körében.

A figyelmeztető jelek

A cikk szerint sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítani a fiatalabb páciensek tüneteire. 

Gyakran ugyanis ezek a tünetek, mint például a haspuffadás vagy a székletürítési nehézségek, nem keltik fel az orvosok figyelmét, mert a fiatalabb betegek nem illenek bele a tipikus rákos beteg profiljába.

„A 60 év feletti betegeknél, akik fáradtságról vagy székrekedésről panaszkodnak, az orvosok sokkal komolyabban veszik ezeket a tüneteket, mint egy 30 éves, aktív életmódot folytató fiatalnál” – mondja Sonali Johnson, a UICC advocacy vezetője.

Mi okozza a rákos megbetegedések növekedését a fiatalok körében?

A szakértők egyelőre csak találgatják, mi állhat a jelenség mögött, de több tényező is szóba jöhet. Az elhízás és az anyagcsere-problémák jelentős szerepet játszhatnak, mivel növelik a szervezet gyulladásos folyamatait és hozzájárulnak a hormonális egyensúly felborulásához. 

Egy tanulmány szerint a 18 és 40 év közötti súlygyarapodás akár 18 különböző ráktípus kockázatát is növelheti, beleértve a vese-, petefészek- és hasnyálmirigyrákot.

Az elhízás azonban nem magyaráz meg mindent. Sok olyan fiatal beteg, akiket hasnyálmirigyrákkal diagnosztizáltak, teljesen egészségesnek és fittnek tűnik. Az alvási szokások megváltozása, az antibiotikumok túlzott használata, valamint a mikro- és nanoplasztikoknak való kitettség is hozzájárulhat a rákos megbetegedések növekedéséhez.

Mi lehet a megoldás?

A tudósok szerint sürgős kutatásokra van szükség, hogy jobban megértsük, mi okozza ezeket a korai rákos megbetegedéseket, és hogyan lehetne megelőzni egy jövőbeli közegészségügyi krízist. Eileen O’Reilly, a Memorial Sloan Kettering Rákközpont onkológusa szerint a fiatalok körében növekvő hasnyálmirigyrák esetei figyelmeztető jelek: 

„Ez egy fenyegető közegészségügyi válság.”

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek