A híreket olvasva úgy tűnhet, mintha rendületlenül folytatódna a trend, és egyre többen érnék meg 100. életévüket. A napokban ünnepelte századik születésnapját az Egyesült Államok valaha élt legidősebb egykori elnöke, Jimmy Carter, aki immár 44 éve nyugdíjas.
Még nála is hosszabb életű a Sopronhoz közel élő Baló Ferenc, aki novemberben tölti be a 107. életévét és ezzel immár az egyik legidősebb magyar állampolgár. A közösségi médiában is igen aktív Feri bácsit a Heti Napló riportjából immár az egész ország megismerte.
A rekorder idősekről szóló tudósítások mellett az orvostudomány és a genetikai kutatások fejlődése is erősíti a képet, miszerint a generációk egyre hosszabb életre számíthatnak – írja az AP hírügynökség, amelynek tudósításából kiderül, hogy ez azonban nincs így.
Egy új kutatás ugyanis azt állítja, hogy már a leghosszabb életű népességgel rendelkező országokban is csökkenni kezdett a várható élettartam növekedése.
„Fel kell ismernünk, hogy van egy határ”, és talán át kell értékelnünk az arra vonatkozó feltételezéseket, hogy az embereknek mikor kellene nyugdíjba vonulniuk, és mennyi pénzre lesz szükségük életük végéig – mondta S. Jay Olshansky, az Illinois-Chicagói Egyetem kutatója, a Nature Aging című folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.
A várható élettartam becslés arra vonatkozóan, hogy egy adott évben született csecsemő átlagosan hány évig fog élni, feltételezve, hogy a halálozási arányok az adott időpontban változatlanok maradnak. Ez a világ egyik legfontosabb egészségügyi mutatója, de tökéletlen is: ez egy pillanatnyi becslés, amely nem számolhat halálos járványokkal, orvosi áttörésekkel vagy más előre nem látható fejleményekkel, amelyek emberek millióit ölhetik meg vagy menthetik meg – írja az AP.
Az új kutatásban a tudósok a világ nyolc olyan államára összpontosítottak, ahol a leghosszabb ideig élnek az emberek: Ausztráliára, Franciaországra, Hongkongra, Olaszországra, Japánra, Dél-Koreára, Spanyolországra és Svájcra. Emellett bevonták még az Egyesült Államokat is, bár az jelenleg a legjobb 40 közé sem került be, de itt várható még a jövőben a tudósok szerint egy nagyobb ugrás.
A felmérés adatai szerint a nők továbbra is tovább élnek, mint a férfiak, és a várható élettartamuk továbbra is javul, bár lassuló ütemben.
1990-ben a javulás átlagos mértéke évtizedenként körülbelül 2 és fél év volt. A 2010-es években ez másfél év volt – és majdnem nulla az Egyesült Államokban.
Egy számítás során azonban a kutatók megbecsülték, hogy mi történne ebben a kilenc országban, ha az 50 éves kor előtti összes halálesetet megszüntetnék. A növekedés meglepő módon a legjobb esetben is csak másfél év volt, ami azt jelzi, hogy a legfejlettebb társadalmak már kezdik elérni a maximumot az élettartam növekedése terén.
„Van egy határ, ameddig a legtöbb ember él, és ezt nagyjából elértük” – mondta a kutatás vezetője, aki szerint „egyre kevesebb plusz évet préselünk ki az életmeghosszabbító technológiákból”.
A szakértők szerint valószínű, hogy a százévesek száma az elkövetkező évtizedekben nőni fog, de ez a népességnövekedés miatt van így. A 100 éves kort elérők aránya továbbra is korlátozott marad, a legtöbb országban valószínűleg a nők kevesebb mint 15%-a, a férfiak 5%-a éri meg ezt a kort.
A világ jelenlegi legidősebb embere a Japánban élő, 116 éves Tomiko Itooka, míg a dokumentumokkal igazolhatóan valaha élt legidősebb személy a 122 éves korában elhunyt francia Jeanne Clement volt.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)