Az izraeli hadsereg azt közölte, hogy a Hezbollah 1300 célpontját találta el a fegyveres csoport által a 2006-os háború óta kiépített infrastruktúra lerombolására irányuló hadművelet során. Az akció miatt családok ezrei hagyták el az otthonaikat – írja a BBC.
A Hezbollah eközben a hadsereg szerint több mint 200 rakétát lőtt ki Észak-Izraelbe, emiatt ketten megsérültek.
A világhatalmak önmérsékletet sürgettek, mivel úgy tűnik, hogy mindkét fél egyre közelebb kerül a mindent átható háborúhoz.
A libanoni egészségügyi minisztérium szerint 35 gyermek és 58 nő van a halottak között, 1645 másik pedig megsebesült. Arról nem számoltak be, hogy a sebesültek közül mennyien civilek, és mennyien a Hezbollah tagjai.
Nehogy Libanon Gázává váljon
António Guterres ENSZ-főtitkár aggodalmának adott hangot az eszkalálódó helyzet miatt, és azt mondta, nem akarja, hogy Libanon „egy másik Gázává váljon”. Josep Borrell, az EU külügyminisztere kijelentette, hogy a világ vezetőinek New York-i ENSZ-találkozója előtt „az eszkaláció rendkívül veszélyes és aggasztó”, és hozzátette: „majdnem egy teljes háborúban vagyunk”. Joe Biden elnök arról beszélt, hogy az Egyesült Államok „olyan deeszkaláción dolgozik, hogy az emberek biztonságosan hazatérhessenek”.
A gázai háború által kirobbantott, Izrael és a Hezbollah között csaknem egy évig tartó, határokon átnyúló harcok több száz embert öltek meg, többségük a Hezbollah harcosai, és tízezreket kényszerültek elhagyni a határ mindkét oldalán.
A Hezbollah kijelentette, hogy a Hamász támogatására cselekszik, és addig nem áll le, amíg nem lesz tűzszünet Gázában. Mindkét csoportot Irán támogatja, Izrael, az Egyesült Királyság és más országok pedig terrorszervezetként tartják számon.
A Pentagon közölte, hogy a növekvő válság közepette „kis számú” további amerikai csapatokat küld a Közel-Keletre.
A libanoni média szerint az izraeli légicsapások első hulláma helyi idő szerint 06:30 körül kezdődött hétfőn. „Borzasztó volt, a rakéták a fejünk felett repültek el. Robbantások hangjára ébredtünk, nem számítottunk erre” – mondta egy nő.
A dél-libanoni Sidon, Marjayoun, Nabatieh, Bint Jbeil, Tyre, Jezzine és Zahrani, valamint a keleti Bekaa-völgy Zahle, Baalbek és Hermel körzeteiben városok tucatjait vették célba a nap folyamán. Az esti órákban arról számoltak be, hogy a főváros, Bejrút déli elővárosának Bir al-Abed körzetében lévő épületet több rakétatalálat érte.
Libanoni biztonsági források szerint a csapás a Hezbollah dél-libanoni parancsnoka, Ali Karaki volt a célpontja, de nem tudni, hogy megölték-e. A Hezbollah médiairodája szerint Karaki „jól van”, és „biztonságos helyre költözött”.
Délről Bejrút felé az utak torlódásosak voltak, mivel az emberek kétségbeesetten próbálták otthonaikat elhagyni a bombázás közepette, és miután hang- és szöveges üzeneteket kaptak az izraeli hadseregtől, amelyek figyelmeztették őket, hogy haladéktalanul menjenek el azoktól az épületektől, ahol a Hezbollah fegyvereket tárol.
“A Hezbollah túl sokáig használt titeket élő pajzsként”
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) hétfő esti közleménye szerint repülőgépei mintegy 1300 Hezbollah „terrorcélpontra” mértek csapást Libanon déli részén és a Bekaa-völgyben, ahol állításuk szerint rakétákat, hordozórakétákat és drónokat rejtettek el. „Lényegében azt a harci infrastruktúrát célozzuk meg, amelyet a Hezbollah az elmúlt 20 évben épített ki. Ez nagyon jelentős” – mondta az IDF vezérkari főnöke, Herzi Halevi altábornagy Tel-Avivban a parancsnokoknak.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök arról beszélt a libanoni lakosságnak, hogy “a Hezbollah túl sokáig használt titeket élő pajzsként. Rakétákat helyezett el a nappalitokban és rakétákat a garázsaitokban” – mondta.
Egy magas rangú izraeli katonai tisztviselő szerint Izraelnek három célja van: hogy a Hezbollah ne tudjon rakétákat átlőni a libanoni-izraeli határon, hogy visszaszorítsák a Hezbollah harcosait a határról, és hogy megsemmisítsék a Hezbollah infrastruktúráját.