Nagyvilág

Szúnyog terjeszti a legújabb vírust, amire nincs vakcina, és már Európában is megjelent

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

„Azért a pénzért, amiért egy turista a Dominikai Köztársaságban rákot ehet mangóval és maracujával, Kubában csirkefarhátat kap az ötcsillagos hotelben." Ezzel a példával jellemezte a Heti Világhíradónak Nagy Sándor Gyula a kommunista ország helyzetét. A szakértő a Kubában is terjedő lajhárvírus kapcsán pedig azt mondta: a hivatalosnál jóval több lehet a fertőzött, mivel sokan nem…

Hirdetés

Napi 60-80 grammra csökkentette Kuba az államilag támogatott kenyér mennyiségét, ami most pár szeletnek felel meg. Mindezt azután, hogy nemrég súlyos liszthiányról számoltak be. A kormány emellett tovább szigorította a magántulajdonú cégek működését.

A kommunista forradalom óta Kubában egy Libreta nevű jegyrendszer működik, de a támogatott élelmiszerek köre, mennyisége és minősége csökkent. Nagy Sándor Gyula elmondta: a kubai termelőgazdaság megszűnt, az ország cukorból sem tud eleget termelni magának.

„Gyakorlatilag csirkehústól kezdve a liszten át mindenre importra szorul, ez alapvetően azért van mert 60 éve a csodálatosan működtetett tervgazdaságának az eredményét láthatjuk. Ugye mindenért az amerikai szankciók a felelősek, még a hurrikánokért is, tehát ha bármi történik Kubában, azért az amerikai szankciók felelősek. Itt jegyzem meg, hogy az amerikai szankciók az élelmiszerekre nem vonatkoznak, és soha nem is vonatkoztak” – mondta Nagy Sándor Gyula a Heti Világhíradónak.

Közben Kuba szúnyoggyérítéssel próbálja megfékezni az Oropouche, vagy más néven lajhárvírus terjedését. A munkát nehezíti, hogy az utcán lévő hulladék, és az esőzés után maradt víz kedvez a lárváknak, a hőségben pedig sokan nyitott ablaknál alszanak.

„A kórházakban is 16-18 órás áramszünet van, ami ugye gyakorlatilag a gyógyításnak egy részét ellehetetleníti, meg a diagnosztizáció egy részét is. Hatalmas gyógyszerhiány van, tehát fájdalomcsillapítók se kaphatóak már a hétköznapi embereknek. Antibiotikum gyakorlatilag már a kórházakban is csak alig-alig van és ebből kifolyólag lehet, hogy az orvosok jól felkészültek és diagnosztizálják a betegeket, azonban gyógyítani már nagyon nehezen tudják, vagy egyáltalán nem” – érvelt a szakértő.

A tavaly óta tartó járvány 10 ezer fertőzöttjéből a legtöbbet Brazília jelentette, a többit Bolívia, Peru, és Kolumbia. A vírus az Amazonason kívül először Kubában jelent meg, ahol Nagy Sándor Gyula szerint sokkal több beteg lehetett a hivatalosan közölt félezernél. Később az Egyesült Államokban és Európában is találtak behurcolt eseteket. A főleg törpeszúnyogok által terjesztett vírus lázzal, izomfájdalommal, kiütésekkel és hányással járó betegséget okozhat. A halálozási arány alacsony, de nincs rá vakcina, és csak a tüneteit kezelik.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek