Súlyos és kiterjedt károkat mutatnak a nagy felbontású műholdfelvételek az oroszországi pleszecki kísérleti telep indítóállásáról, ahol az RS-28 Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta felrobbant.
Az első hírek arról szóltak, hogy ukrán dróncsapás semmisítette meg a félelmetes fegyvert, ám mint kiderült, valószínűleg magától robbant fel a rakéta, még az indítóállásban.
A képeket George Barros biztonságpolitikai kutató osztotta meg az X-en. Ezeken egy körülbelül 60 méter széles kráter látható az indítóállásnál, valamint további súlyos sérülések a környéken, amelyek a hónap elején készült felvételeken nem voltak észlelhetők.
Barross szerint az új, nagy felbontású műholdképek egy orosz RS-28-as rakéta (a NATO-kódnevén Sátán-2) drámai indítási kudarcának utóhatásait mutatják – idézi a Newsweek a szakértőt, aki úgy véli, hogy a teszt „teljes kudarccal” végződött.
Mivel a Sarmat folyékony üzemanyagot használ, a robbanás a rakéta tényleges indítása nélkül is bekövetkezhetett.
Ez a negyedik sikertelen kísérlet az új, nukleáris robbanófejek hordozására alkalmas nehéz interkontinentális ballisztikus rakéta tesztelésére. A Sarmat rakéta egyetlen sikeres indítására 2022. április 20-án került sor.
Oroszország nem ismerte el a rakétakísérletet, és nem erősítette meg, hogy az sikertelen volt.
Victoria Vdovicsenko, a Cambridge-i Egyetem Geopolitikai Központjának Ukrajna-programjának vezetője a Newsweeknek elmondta:
„Stratégiai szempontból valószínűtlennek tűnik, hogy Moszkva közvetlen konfrontációt akarna provokálni a NATO-val. Az orosz ellenzéki körökben mégis létezik egy olyan elmélet, amely szerint Putyin hajlandó lenne nukleáris konfrontációra – ez az elmélet egyelőre megalapozatlan, de nyugtalanító felhangot ad a geopolitikai feszültségnek”.
A Sarmat rakéta, más néven RS-28 Sarmat, egy orosz interkontinentális ballisztikus rakéta, amelyet a régebbi R-36M (a NATO által SS-18 Satan néven ismert) leváltására terveztek. Ez a világ egyik legfejlettebb és legerősebb fegyverének számít a kutatók szerint, a hatótávolsága több, mint 18.000 kilométer, bár a megbízhatósága a jelek szerint erősen kérdéses.
Több robbanófej hordozására is alkalmas, beleértve a nukleáris robbanófejeket is, becslések szerint akár 10-15 önállóan célozható visszatérő hordozórakétát is képes indítani.
Nagyon nagy sebességgel halad, és kiszámíthatatlan repülési pályát tud követni, megkerülve a hagyományos rakétavédelmi radarokat – írja összefoglalójában az amerikai lap.