Nagyvilág

Ősterroristát likvidált Bejrútban Izrael, 7 millió dolláros vérdíj volt a fején

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

1983 óta körözték Ibrahim Aqilt, a Hezbollah hadműveleti parancsnokát, akinek az elődjét két hónapja szintén megölték Bejrútban.

Hirdetés

Célzott légicsapás érte Bejrút egyik déli városnegyedét, amely a Hezbollah terrorszervezet ellenőrzése alatt áll. Az izraeli média beszámolói szerint F-35-ös vadászgépek hajtották végre a támadást, amelynek a célpontja a Hezbollah hadműveleti parancsnoka, Ibrahim Aqil volt.

A helyszínen készült felvételek alapján rakétacsapás érhette azt az épületet, amelyben tartózkodott, és az utcát is törmelék borította el.

Aqil idén júliusban lett a síita terrorszervezet műveleti vezetője, miután szintén Bejrútban légicsapás végzett a korábbi parancsnokkal, Fuad Sukrral. A férfi azonban már évtizedek óta a nemzetközi terrorizmus egyik fontos alakja volt, akinek a fejére az Egyesült Államok 7 millió dolláros vérdíjat tűzött ki.

Az 1980-as években Aqil az Iszlám Dzsihád Szervezet – a Hezbollah terrorista sejtjének – egyik vezetőjeként felelős volt az 1983 áprilisában a bejrúti amerikai nagykövetség elleni robbantásos merényletekért, amelyekben 63 ember vesztette életét.

Ugyanez a csoport szervezte meg több amerikai és német túsz elrablását is Libanonban.

Az amerikai külügyminisztérium ezért 2019-ben különlegesen kijelölt globális terroristává nyilvánította Aqilt és nemzetközi körözést adtak ki ellene.

Aqil likvidálása alig néhány nappal azt követően történt, hogy több hullámban kibercsapás érte a Hezbollah terrorhálózatát, amelynek következtében több ezer személyhívó és más elektronikai eszköz robbant fel, a szervezet legalább 34 tagjának a halálát, valamint sok száz személy súlyos sérülését okozva.

Hasszán Naszrallah, a Hezbollah vezetője csütörtöki videó beszédében „hadüzenetnek” minősítette a támadást. Az elmúlt 24 órában legalább 150 rakétát és drónt lőttek ki észak-izraeli városokra és településekre Libanonból.

A robbanó csipogók szövevényes történetéről, és az ügyben felmerült magyar szálról korábbi cikkeinkben olvashatnak.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek