A jövő már itt van, és a háziorvosi rendelőkben is egyre gyakrabban találkozhatunk vele. A mesterséges intelligencia, például a ChatGPT, egyre népszerűbb eszköz a doktorok kezében. A dokik a diagnózis felállításától kezdve a betegüzenetek megfogalmazásáig számos területen veszik igénybe a technológia segítségét – írja a theguardian.com, amely cikket a Nuus.hu szemlézte.
Egyre több háziorvos fordul a mesterséges intelligencia felé, hogy megkönnyítse a munkáját. A BMJ Health and Care Informatics folyóiratban megjelent felmérés szerint a háziorvosok ötöde már használ ilyen eszközöket, mint például a ChatGPT, hogy segítsen nekik a mindennapi feladatokban. Legyen szó betegrendelések utáni dokumentációról, diagnózisok javaslatáról vagy kezelési lehetőségek kidolgozásáról. A technológia egyre inkább beépül az orvosi gyakorlatba.
„A kutatók szerint az eredmények azt mutatták, hogy a háziorvosok értéket nyerhetnek ezekből az eszközökből, különösen az adminisztratív feladatok során és a klinikai érvelés támogatása érdekében”
– áll a tanulmányban. Bár a technika számos előnyt kínál, a szakértők felhívják a figyelmet a kockázatokra is.
„A kutatók megkérdőjelezték, hogy ezek az AI-eszközök sérthetik-e és alááshatják-e a betegek magánéletét, mivel nem világos, hogy a mögötte álló internetes cégek hogyan használják fel az összegyűjtött információkat” – olvasható a tanulmányban. A kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy nem világos, hogy a nagy tech cégek hogyan használják fel az így összegyűjtött információkat. A betegek adatai rendkívül érzékeny információk, és fontos, hogy védjék a magánéletüket.
Dr. Ellie Mein, a Medical Defense Union orvosi jogi tanácsadója is hasonló aggályokat fogalmaz meg.
„A betegek panaszainak kezelésekor az AI által megfogalmazott válaszok hihetőnek tűnhetnek. Azonban tartalmazhatnak pontatlanságokat és helytelen iránymutatásokat, amelyeket nehéz észrevenni egy jól megforgalmazott szövegben. Létfontosságú, hogy az orvosok etikus módon használják az MI-t, és betartsák a vonatkozó útmutatásokat és előírásokat.”
A technológia egyre nagyobb szerepet játszik az orvoslásban, de számos kérdés még tisztázatlan. Hogyan biztosítható a betegek adatainak védelme? Milyen szabályozási keretekre van szükség? És hogyan lehet garantálni, hogy a mesterséges intelligencia által generált információk megbízhatóak és pontosak legyenek?
„Természetes, hogy az egészségügyi szakemberek meg akarják találni a módját, hogyan tudnak okosabban dolgozni a rájuk nehezedő nyomás mellett. De fontos, hogy az orvosok etikusan használják az MI-t, és betartsák a vonatkozó útmutatásokat és előírásokat.” -mondta Mein.