Hirdetés
Nagyvilág

Ez tényleg para, nem átverés – Ijesztően nagy a baj az új szuperbaktériumok miatt – Friss tanulmány

ATV.hu

Nagy bajba kerülhet az emberiség.  A baktériumokra már egyre kevésbé hatnak az antibiotikumok és a fertőzés életveszélyessé válhat. A szuperbaktériumok óriási fenyegetést jelentenek. 

Hirdetés

A baktériumok elleni harc új fejezetéhez érkezett az emberiség. Egy friss tanulmány szerint, ha nem teszünk lépéseket, 2050-re a gyógyszer-rezisztens fertőzések miatt több millió ember halhat meg világszerte. A szuperbaktériumok térhódítása egyre nagyobb fenyegetést jelent az egészségünkre, és a tudósok szerint sürgős intézkedésekre van szükség a katasztrófa elhárításához – írja az edition.cnn.com, amely cikket a nuus.hu szemlézett. 

A tanulmány riasztó adatokat közöl: ha a jelenlegi trendek folytatódnak, 2050-re a gyógyszer-rezisztens fertőzések miatt bekövetkező halálozások száma közel 70%-kal nőhet. Ez azt jelenti, hogy olyan betegségek, amelyeket ma még könnyedén kezelhetünk antibiotikumokkal, a jövőben halálos fenyegetést jelenthetnek.

Miért olyan veszélyesek a szuperbaktériumok?

Az antibiotikumoknak köszönhetően a fertőző betegségek elleni harcban óriási lépéseket tettünk. Ám a baktériumok folyamatosan alkalmazkodnak a gyógyszerekhez, és idővel rezisztenssé válnak. Ez azt jelenti, hogy az antibiotikumok már nem hatnak rájuk, és a fertőzés életveszélyes lehet. A tanulmány szerint az idősek a legkiszolgáltatottabbak a szuperbaktériumokkal szemben. A világ öregedésével egyre többen lesznek kitéve ennek a veszélynek. A kisgyermekeknél a helyzet jobb, köszönhetően a védőoltásoknak és a higiéniai fejlesztéseknek, de a felnőttek körében a helyzet aggasztó.

A meticillinrezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) a leggyorsabban terjedő szuperbaktériumok egyike. Ez a baktérium szinte minden antibiotikummal szemben rezisztens, és súlyos, akár halálos fertőzéseket is okozhat.

A kutatók szerint a probléma megoldásához komplex megközelítésre van szükség. Egyrészt javítani kell az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, különösen a fejlődő országokban, ahol az emberek gyakran nem kapnak megfelelő kezelést. Másrészt új, hatékonyabb antibiotikumokat kell fejleszteni, amelyek képesek legyőzni a szuperbaktériumokat.

Jön a „fágterápia” 

Egyre nagyobb figyelmet kapnak a fágok, amelyek olyan vírusok, amelyek szelektíven a baktériumokat támadják meg. A fágterápia ígéretes megoldás lehet az antibiotikum-rezisztens fertőzések kezelésében. A szuperbaktériumok elleni harc hosszú távú kihívás. A tudósok, az egészségügyi szakemberek és a kormányok együttműködésére van szükség ahhoz, hogy megfékezzük ezt a globális fenyegetést. A jövőben olyan új technológiák és kezelések is megjelenhetnek, amelyek segítenek nekünk legyőzni a szuperbaktériumokat.

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek