Januártól várhatóan 23 százalékra emelkedik a könyvek áfakulcsa, ami a szlovákiai magyar könyvkereskedőknek fájhat a legjobban. Magyarországon ugyanis csak 5 százalékos a könyvekre kivetett áfa, vagyis 18 százalékos különbség lehet az árakban csak az adó miatt. Magyar könyvesboltok zárhatnak be Szlovákiában, ha megvalósul a Fico-kormány terve – írta a Parameter.sk.
Robert Fico kormányfő és Ladislav Kamenický pénzügyminiszter kedden ismertette a konszolidációs ( hazánkban a egykori Bokros-csomaghoz hasonló – szerk) csomag részleteit, a legnagyobb változás az általános forgalmi adó (áfa) jelentős emelése. Az alapkulcs a jelenlegi 20 százalékról 23-ra emelkedik, emellett a kormány két kedvezményes – 19% illetve 5% – áfakulcsot is bevezet, de ezt csak a termékek kis hányadára. Ez egyben azt is jelenti, hogy megszűnik a jelenlegi 10 százalékos kedvezményes kulcs, ami eddig a könyvekre és a sajtótermékekre is vonatkozott. Ezekre januártól a 23 százalékos áfakulcs vonatkozik majd, vagyis legalább 13 százalékos áremelkedés várható.
A környező országokhoz képest ez kiugróan magas adóteher lenne a könyvekre, Magyarországon és Lengyelországban 5, Csehországban pedig idén januártól 0 százalék a könyvekre kivetett áfa. Kamenický szerint a várható áremelkedés nem okoz majd gondot a lakosságnak, mivel szerinte könyveket különben is csak a tehetősebb réteg vásárol magának.
Magyarország versenyelőnyben
Az intézkedés elsősorban a szlovákiai magyar könyvterjesztés számára lehet halálos, mivel a magyarországi terjesztő csak az áfa miatt 18 százalékos árelőnnyel indulnak. Mivel a magyarországi könyvpiac a szlovákiai magyarhoz képest többszörös méretű, ezért az árelőny ennél jóval nagyobb, ezért nem éri majd meg Szlovákiában magyar könyveket terjeszteni.
Bödők László, a Panta Rhei könyvesbolt-hálózat tulajdonosa szerint nehéz időszak vár a szlovákiai könyterjesztésre, nemcsak a magyar hanem a szlovákra is. Ráadásul az intézkedés az új könyvek, a friss szerzők lehetőségeit is szűkíti, a kiadók várhatóan visszafogják majd a kiadást.
Ladislav Kamenický szerint a könyvkereskedők vállalhatnák legalább az adóemelés egy részét, ha nem az egészet. Szerinte a könyvek Szlovákiában túlárazottak, azt azonban nem mondta meg, hogy ezt miből gondolja. Bödők azonban kizártnak tartja, hogy a könyvkereskedők át tudnák vállalni az adóemelést, sőt szerinte az áremelkedés magasabb is lehet a 13 százaléknál, mivel a kiadókat a többi intézkedés is terheli majd.
Az áfaemelést és az egyéb költségeket a könyvkiadók és a forgalmazók nem tudják magukra vállalni, várhatóan a teljes pluszterhelést a vevőknek kell majd megfizetniük. „A könyvpiac nagyon alultőkésített piac, az elképzelhetetlen, amit a pénzügyminiszter mondott, hogy csökkentsük 50 százalékkal a könyvek árát.
Kitiltották a pénzügyminisztert
Hasonlóan borúsnak látja a könyvkiadás és terjesztés jövőjét Győry Attila, a Családi Könyvklub vezetője, aki az áfaemelést a pénzügyminiszteren akarja „megbosszulni”.
„Az első intézkedésünk volt, hogy a pénzügyminisztert nyilvános közleményben tiltottuk ki a Családi Könyvklubból” – tájékoztatta a Paramétert Győry.A kitiltást Győry azzal indokolja, hogy “Ladislav Kamenický Úr – az elmúlt napokban NYILVÁNOS, kulturálatlan viselkedésével, minősíthetetlen megnyilvánulásával MEGSÉRTETTE a Családi Könyvklub könyvesbolti vendégeit!”
Győry szerint is a magyar könyvekkel foglalkozókat sújtja majd leginkább a 23 százalékos áfa. „Nagyon kemény időszak jön, és elsősorban a magyar könyvterjesztésben. Nem mindegy, hogy 5 százalékos vagy 23 százalékos áfa” – utalt a magyarországi áfakulcsra Győry.
A szlovák könyvek versenyeznek a csehekkel is, ahol 0 százalékos az áfa. „Csehországban magasabb példányszámmal dolgoznak, az áfa 0 százalékos, tehát ez ugyanolyan vagy méég nagyobb konkurencia lesz a szlovák könyveknek, mint a magyarországi kiadás a magyar könyvek esetében” – mondta Bödők.