Hirdetés
Nagyvilág

Egy bénult férfi az agyával irányítja a számítógépeket és sakkozik

ATV.hu

Egy fiatal amerikai férfi, Noland Arbaugh, aki nyolc évvel ezelőtt egy baleset következtében lebénult, most egy agychip segítségével új életet kezdett. 

Hirdetés

Egy fiatal amerikai férfi, Noland Arbaugh, aki nyolc évvel ezelőtt egy baleset következtében lebénult, most a Neuralink agychip segítségével új életet kezdett. Elon Musk cége által kifejlesztett agyimplantátumnak köszönhetően képes gondolataival irányítani számítógépeket, sőt, még idegen nyelveket is tanul.

Noland Arbaugh életét egy pillanat alatt megváltoztatta egy baleset. A korábban aktív fiatalember 22 évesen elvesztette mozgását miután egy nyári táborban egy tóhoz mentek le fürödni és valami eltalálta. Élete a Neuralink agychip megtalálása után gyökeresen megváltozott – írja a euronews.com, amelyről a Nuus.hu portál számolt be. 

Körülbelül 15 másodpercig voltam eszméletlenül. Megpróbáltam felkelni, de tudtam, hogy nem tudok mozdulni

– mondta Arbaugh. Ezután a következő néhány évet kórházakban töltötte, amíg be nem jelentkezett a Neuralink.  Ám a sorsa akkor fordult, amikor részt vett Elon Musk Neuralink nevű vállalatának kísérletében.

A jelenleg 30 éves Arbaugh Elon Musk Neuralink nevű cégének betege. Januárban agyimplantátumot kapott, márciusban pedig Musk közzétett egy videót arról, ahogy online sakkozik úgy, hogy az elméjét használja a kurzor irányítására.

Az agyába ültetett chipnek köszönhetően képes gondolataival irányítani számítógépeket, játszani, sőt, még idegen nyelveket is tanulni. Az implantátum képes észlelni az agyi aktivitást, és Bluetooth-kapcsolaton keresztül eljuttatni egy eszközre, például számítógépre.

A Neuralink előtt nehéz volt olyan dolgokat csinálni, mint például sakkozni. Ez nagyon megterheli a testemet – mondta Arbaugh. Az agyimplantátumnak köszönhetően azonban már fekve is órákig játszhat. Ugyanaz a gondolkodásmódom volt, mint amikor a műtétre mentem – szögezte le a fiatalember, bizonyítva azt, hogy nem a számítógép vette át gondolkodása felett az irányítást, hanem maradt önmaga.

A technológia egy érme méretű eszközön keresztül működik, amelyet műtéti úton ültetnek be a koponyába. Ultravékony szálakkal rendelkezik, amelyek az agyba mennek, és létrejön az agy-számítógép közötti kapcsolat. Az agyimplantátum nem csak a játékokat könnyítette meg számára. Arbaugh francia és japán nyelveket is tanul, és a technológia segítségével sokkal hatékonyabban tudja elsajátítani az új ismereteket.

Biztos vagyok benne, hogy az emberek azt fogják gondolni, hogy ez olyan, mint a Mátrix, ahol egyszerűen letöltheted dolgokat az agyadba – mondta. Arbaugh útja nem volt könnyű. A műtét után számos kihívással kellett szembenéznie, és az implantátummal is voltak problémák. Azonban kitartása és a technológia fejlődése révén sikerült legyőznie az akadályokat. Arbaugh története reményt ad mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak. Az agy-számítógép interfészeknek köszönhetően a jövőben talán a bénult emberek is képesek lesznek visszanyerni mozgásképességüket és önállóságukat.

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek