Hirdetés
Nagyvilág

Orosz lap: érthetetlen, hogy Kijev miért finanszírozza Putyin hadigépezetét

ATV.hu

A Kremltől független Moscow Times nevű portál arra keresi a választ, hogy Ukrajna miért engedi továbbra is át a területén az orosz olajat, miközben ebből alig származik bevétele, ellenben az orosz hadigépezetet támogatja.

Hirdetés

Ukrajna még mindig lehetővé teszi, hogy orosz fosszilis tüzelőanyagok áthaladjanak a területén keresztül, ami egyre nagyobb kérdéseket vet fel a háborús körülmények közepette. A Moscow Times felveti: vajon a Szovjetunió engedett volna-e Hitler Németországának vagy Hirohito Japánjának szállítmányokat a Nagy Honvédő Háború alatt? Nyilvánvalóan nem, ezért különösen furcsa, hogy Kijev ezt mégis megteszi Oroszországnak.

Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó augusztus végén bejelentette, hogy Ukrajna 2024. január 1-től leállítja az orosz olaj és gáz tranzitját. Azonban nem sokkal később Denisz Smihál ukrán miniszterelnök megerősítette, hogy a Barátság vezeték ukrán szakasza továbbra is szállítja az orosz olajat. Moszkvai elemzők nem is rejtették el elégedettségüket, kijelentve, hogy Podoljak szavai csupán „PR-fogásnak” számítanak.

Az ukrán vezetés döntése nemcsak morálisan, hanem gazdaságilag is nehezen érthető. 

Az Európába irányuló olaj- és gázszállítások évente 12 milliárd dolláros bevételt jelentenek Oroszországnak, míg Ukrajna csupán 230 millió dollárt kap tranzitdíjként. Ez ráadásul teret ad olyan oroszbarát lobbiérdekeknek Ausztriában és Szlovákiában, amelyek az orosz energiától való függőségre hivatkozva lassítják az Ukrajnának nyújtott európai katonai támogatást.

A cikk rávilágít, hogy Ukrajna jelentősen gyengíthetné Oroszország bevételeit, ha megszüntetné az olaj- és gáztranzitot. Emellett a lépés jogilag is kedvező lenne, hiszen ez „vis maior” eseménynek minősülne, így Ukrajna nem lenne köteles kártérítést fizetni az orosz olajat vásárló európai országoknak.

Másodsorban, ez a lépés megfosztaná az olyan – a cikk megfogalmazása szerint – oroszbarát vezetőket, mint Robert Fico és Orbán Viktor attól az érvüktől, hogy az orosz energiahordozókra való támaszkodás az európai gazdaság szempontjából nélkülözhetetlen. Ukrajna vezetése pedig elkerülhetné azt a kellemetlen kérdést, hogy miért segíti anyagilag azt az országot, amely háborús bűnöket követ el a területén.

A Moscow Times szerint bár vannak olyan lobbierők Kijevben, amelyek támogatják a tranzit leállítását, úgy tűnik, ezek a vélemények nem gyakorolnak jelentős befolyást a döntéshozatalra. Ez arra enged következtetni, hogy talán korrupció állhat a háttérben, mivel racionális magyarázat nehezen található erre a helyzetre, különösen háborús időszakban.
 

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek