Nagyvilág

Döbbenetes lépésre szánta el magát Irán – a Nyugat eszkalációtól tart

ATV.hu
Hirdetés

Az iszlám köztársaság szombaton műholdat juttatott a világűrbe, mely olyan rakéta segítségével sikerült, amely kiválthatja az Egyesült Államok és a Nyugat rosszallását. Továbbra is fenntartásokkal kezelik ugyanis Irán űr- és nukleáris programját, mely véleményük szerinti interkontinentális ballisztikus rakéták fejlesztésére is alkalmas.

Hirdetés

Irán szombaton műholdat lőtt fel az űrbe egy Forradalmi Gárda által épített rakétával − jelentette az iráni állami média. Az ázsiai ország sikeresnek minősítette a műhold indítását, mely a második alkalom, amikor egy űrrakétát állítanak Föld körüli pályára − írta meg az Index.

A kilövést Teherántól 350 kilométerre, Sarúd városának külterületén hajtották végre, ami aggodalmat okozott a nyugati országokban, hiszen Irán annak ellenére folytatja az urándúsítást, hogy atomprogramjukat több állam is elítélte, ráadásul Izrael ellen is többször indítottak rakéta- és dróntámadást.

Irán Kaem–100 névvel illette a műholdat szállító rakétát, ami fárszi nyelven egyenest jelent. A rakéta egy 60 kilogramm súlyú műholdat állított Föld körüli pályára, mely a Csamran nevet viseli. Egy Korán-idézet is szerepel rajta: „Amit Allah hagyott, az jobb nektek, ha hívők vagytok”.

Hosszein Szalami tábornok, a Forradalmi Gárda vezetője közleményben méltatta a műhold fellövését, és azt nyilatkozta, hogy a tudósok sikeresen legyőzték „a kiterjedt és nyomasztó nemzetközi szankciók légkörét”.

Az Egyesült Államok szerint az iráni műholdak fellövése szembemegy az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatával, és felszólította Teheránt, hogy fejezze be a nukleáris fegyverek célba juttatására alkalmas ballisztikus rakétákkal való kísérletezést. Az ezzel kapcsolatos szankciók 2023 októberében jártak le. 

Az amerikai hírszerzés fenyegetésnek tartja, hogy az iszlám köztársaság a műholdak fellövése után gyorsabban tud majd kifejleszteni interkontinentális ballisztikus rakétákat. Ez utóbbiak alkalmasak nukleáris fegyverek célba juttatására. Teherán folytatja az urándúsítást is, mely a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szerint felhasználható nukleáris fegyverek fejlesztéséhez is.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek