Az amerikai szövetségi bíróság az első olyan pert indította, amelyben azzal vádolnak valakit, hogy csalással gyűjtött jogdíjakat mesterséges intelligenciával előállított zenékből, egy olyan programot használva, amely végtelenítve játszatta azokat különböző streaming lejátszókon – írja az IBTimes.
Az 52 éves Michael Smith a vádirat szerint több mint 10 millió dollár (3,6 milliárd forint) jogdíjat szedett be csalással.
A férfi módszere azt volt, hogy mesterséges intelligencia segítségével több százezer „zeneszámot” hozott létre, és a „dalokat” automatizált „bot” programok segítségével folyamatosan streamelte, először a Spotify-on, majd más platformokon is, mint az Apple Music, az Amazon Music és a YouTube Music.
A szövetségi ügyészek szerint Smith arra is ügyelt, hogy a sok ezer AI-szerzeményt felváltva játsszák le a robotok, így éveken át elkerülte a lebukást.
A vádirat alapján naponta átlag 661 ezer lejátszást tudott generálni, amiből évente több millió dollár jogdíjat gyűjtött be.
Az ügyészek szerint az ügyben nem csak a csalás a bűncselekmény, hanem az is, hogy ezzel a jogtalan módszerrel olyan valódi zenészektől és dalszerzőktől vont el pénzt, akiknek a dalait jogszerűen streamelték a valódi fogyasztók.
A jogdíjakat ugyanis a szolgáltatók a lejátszások arányában osztják fel a jogtulajdonosok között, így a hamis lejátszásokkal Smith mindenkit megkárosított. A többrendbeli bűncselekmények miatt akár 20 év börtönt is kaphat a csaló álzeneszerző.