Nagyvilág

Az EU megfontolás szintjén sem készül a brit előadóművészek uniós turnéinak feltételrendszerén változtatni

ATV.hu
Hirdetés

Az Európai Bizottság a munkáspárti brit kormány kezdeményezését elvetve nem hajlandó enyhíteni a brit zenei előadóművészek és együttesek uniós turnéinak feltételrendszerén - írta a szerdai Financial Times hivatalos bizottsági dokumentumokat idézve.

Európai Bizottság 2024
Hirdetés

A londoni üzleti napilap felidézi, hogy a brit zenei élet képviselői szinte Nagy-Britannia EU-tagságának megszűnése (Brexit) óta követelik az európai uniós fellépések sokszor hosszas, bonyolult és költséges engedélyeztetési eljárásának megszüntetését.

Sir Keir Starmer munkáspárti miniszterelnök ígéretet is tett arra, hogy közbenjár ennek érdekében az uniónál.

A Financial Times által szemlézett hivatalos dokumentumok szerint ugyanakkor az Európai Bizottság lehetetlennek minősítette egy ilyen egyezség kidolgozását, azzal az indokkal, hogy ehhez a kereskedelmi és együttműködési megállapodásról – vagyis a Brexit feltételrendszeréről – kötött átfogó kétoldalú megállapodást kellene átírni.

A brit üzleti lap által idézett két bizottsági állásfoglalás szerint az EU jelenleg „megfontolás szintjén sem készül” a brit zenei együttesek uniós fellépéseihez kötődő vámügyi, közúti fuvarozási és szolgáltatási szabályok módosítására – írja az MTI.

A Financial Times szerint a dokumentumokban utalás szerepel arra, hogy bármiféle új kétoldalú megállapodás elengedhetetlen feltétele lenne a 18-30 év közöttiek kölcsönös és megkötések nélküli utazási, letelepedési, tanulási és munkavállalási lehetőségének megteremtése – írja az MTI.

Ezt az elképzelést az Európai Bizottság tavasszal terjesztette elő, de az akkori konzervatív párti, illetve a júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti brit kormány egyaránt elvetette a kezdeményezést.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, majd az uniós tagság megszűnése utáni 11 hónapos átmeneti időszak lejártával az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett. Az akkori konzervatív párti brit kormány ugyanis nem kívánta teljesíteni azokat a feltételeket – mindenekelőtt az EU-állampolgárok szabad nagy-britanniai letelepedésének és munkavállalásának jogát -, amelyek e két integrációs szerveződéshez elválaszthatatlanul kötődnek.

Keir Starmer jelenlegi miniszterelnök is többször és egyértelműen kifejtette azt az álláspontját, hogy a munkáspárti kormány – jóllehet sokkal szorosabbra akarja vonni az unióhoz fűződő kapcsolatokat – nem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az Európai Unióba, sem az EU egységes belső piacára és vámuniójába.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek