Nagyvilág

Itt az indoklás az Izraelbe irányuló brit fegyverexport részleges felfüggesztésére

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Tel-AvivsíhamaszTrump
Hirdetés
Hirdetés

John Healey brit védelmi miniszter keddi nyilatkozatában azzal indokolta az Izraelbe irányuló brit fegyverexport részleges felfüggesztését, hogy a munkáspárti brit kormánynak kötelessége a jogállamiság normáinak figyelembe vétele. A brit főrabbi ugyanakkor éles szavakkal ítélte el a döntést.

Ukrajna
Hirdetés

David Lammy brit külügyminiszter hétfő este tájékoztatta a londoni alsóház képviselőit arról, hogy a kormány felfüggeszti bizonyos fegyverek izraeli exportját – írja az MTI.

Lammy indoklása szerint az érvényes stratégiai exportengedélyeztetési kritériumok alapján Nagy-Britannia nem adhat ki fegyverkiviteli engedélyeket, ha egyértelműen fennáll annak a kockázata, hogy az adott hadfelszerelés használata a nemzetközi humanitárius törvények súlyos sérelméhez vezethet.

Sir Ephraim Mirvis, a 300 ezres lélekszámú brit zsidóság országos főrabbija keddi nyilatkozatában kijelentette: London az izraeli fegyverexport részleges leállításával „azokhoz a valótlan állításokhoz csatlakozik”, amelyek szerint Izrael megsérti a nemzetközi humanitárius jogot.

A főrabbi szerint a döntés „bátorítást ad közös ellenségeinknek is”.

Mirvis úgy fogalmazott: „alig hihető”, hogy London olyan időszakban hoz ilyen döntést, amikor Izrael háborúban áll.

John Healey brit védelmi miniszter ugyanakkor a BBC közszolgálati rádió keddi hírmagazinjának nyilatkozva leszögezte: a brit fegyverexport részleges felfüggesztésének nem lesz érdemi hatása Izrael nemzetbiztonságára, a lépésnek nem is ez volt a célja.

Healey elmondta: előző este beszélt Joáv Galant izraeli védelmi miniszterrel, akinek elmagyarázta, hogy a brit kormánynak jogi kötelezettsége a jogállamisági kritériumok figyelembe vétele a fegyverexport-engedélyeztetés során. Biztosította ugyanakkor izraeli kollégáját arról, hogy London változatlanul erőteljesen támogatja Izraelt, és határozottan kiáll azon álláspont mellett, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez.

Arra a felvetésre, hogy a kormányzó Munkáspárt több alsóházi képviselője az Izraelbe irányuló brit fegyverexport teljes tilalmát követeli, a védelmi miniszter kijelentette: ezt a követelést nem tudja támogatni.

Hozzátette ezzel összefüggésben: a kormány nem azért döntött az izraeli fegyverexport részleges felfüggesztéséről, „hogy bárkinek a kedvében járjon”.

Az izraeli hadműveletek előzményeként a Gázai övezetet uraló Hamász tavaly októberben terrortámadást hajtott végre Izrael déli térségében. A támadásban 1200 ember meghalt, több mint háromezer megsérült és az iszlamista terrorszervezet Gázába hurcolt 240 túszt, akik közül többen meghaltak, mások még mindig fogságban vannak.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek