Nagyvilág

Bár szabadlábon a Telegram-vezető, de nem hagyhatja el Franciaországot

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

A Telegram alkalmazás főnöke és alapítója, Pavel Durov ellen hivatalos nyomozás indult Franciaországban az üzenetküldő alkalmazással kapcsolatos szervezett bűnözéssel kapcsolatos nyomozás részeként – közölték a párizsi ügyészek.

Hirdetés

A 39 Durovot nem előzetes letartóztatásba, hanem hanem bírósági felügyelet alá helyezték, és 5 millió euró letétet kell fizetnie, írja a BBC. Az orosz származású milliárdosnak, aki francia állampolgár, hetente kétszer is meg kell jelennie a francia rendőrségen, és nem hagyhatja el Franciaország területét.

Durovot először a Párizstól északra fekvő Le Bourget repülőtérre érkezéskor vették őrizetbe múlt szombaton, az alkalmazással kapcsolatos bűncselekmények miatti elfogatóparancs alapján.

A párizsi ügyészek szerdai közleményükben azt mondták, hogy Durov ellen hivatalos vizsgálatot indítottak olyan állítólagos bűncselekmények miatt, mint például:

  • A hatóságokkal való kommunikáció megtagadása
  • Bűnrészesség gyermekekről készült szexuális képek szervezett bűnözői terjesztésében

Franciaországban a hivatalos vizsgálat alá vontság nem vonja maga után a bűnösséget, és nem feltétlenül eredményez pert – de azt jelzi, hogy a bírák úgy ítélik meg, hogy elegendő az ügy a nyomozás folytatásához. Durov egyelőre nem kommentálta nyilvánosan a legfrissebb fejleményeket.

Ügyvédje, David-Olivier Kaminski elmondta, hogy a Telegram minden tekintetben megfelel az európai digitális szabályozásnak, és a többi közösségi hálózattal megegyező normák szerint moderálták. „Abszurd” volt azt sugallni, hogy védence „olyan bűncselekményekben is részt vehet, amelyek őt sem közvetlenül, sem közvetve nem érintik” – tette hozzá.

Példátlan, hogy egy közösségi médiaplatform tulajdonosát letartóztatták a platform használatának módja miatt, és ez heves vitát szított az interneten a szólásszabadságról és az elszámoltathatóságról.

Elon Musk, az X tulajdonosa megvédte Durovot, azzal érvelve, hogy a mértékletesség a cenzúra „propaganda szava”. Chris Pavlovski, a Rumble nevű vitatott videómegosztó alkalmazás alapítója elmondta, hogy Durov őrizetbe vétele után elmenekült Európából.

Míg a világ legnagyobb közösségi hálózatainak többsége együttműködik a nemzeti és nemzetközi testületekkel olyan súlyos bűncselekmények kapcsán, mint a gyermekek szexuális zaklatását ábrázoló képek megosztása, a Telegramot azzal vádolják, hogy figyelmen kívül hagyja ezeket. A jelenleg Dubaiban székelő cég ragaszkodik ahhoz, hogy moderációs eszközei megfelelnek az iparági elvárásoknak.

Emmanuel Macron francia elnök a hét elején kijelentette, hogy Franciaország mélyen elkötelezett a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, és hogy Durov fogva tartására vonatkozó döntés „semmiképpen sem… politikai volt”.

Hatalmas, akár 200 000 fős csoportok oszthatnak meg és kommentálhatnak információkat és tartalmakat a Telegramon – a WhatsApp ezzel szemben a maximális csoportlétszámot 1000 fölé korlátozza. A Telegram üzenetek titkosíthatók, ami azt jelenti, hogy csak a feladó és a címzett láthatja őket, ez alapértelmezés szerint nincs aktiválva, és manuálisan be kell kapcsolni a privát csevegésekhez.

Hétfő este a párizsi ügyészek azt mondták, hogy Durovot a kiberbűnözéssel kapcsolatos nyomozás részeként tartják fogva. A Telegram válaszában azt mondta, hogy Durovnak „nincs rejtegetnivalója”.

Oroszország szerint „komoly bizonyítékalap” nélkül a vádak egy nagy technológiai vállalat elleni politikai célú „megfélemlítésnek” tekinthetők.

A Telegram a közösségi média egyik legnagyobb platformja. 2013-ban alapították, és különösen népszerű Oroszországban, Ukrajnában, a volt Szovjetunió több államában, valamint Iránban.

Durov, aki a népszerű orosz közösségimédia-céget, a VKontakte-t is megalapította, 2014-ben elhagyta Oroszországot, miután nem volt hajlandó eleget tenni a kormánynak az ellenzéki közösségek leállítására vonatkozó követeléseinek a platformon.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek