Ukrajna szerdán megerősítette, hogy az Egyesült Államoktól kapott fegyverekkel rombolta le a Szejm folyó felett emelt orosz pontonhidakat. Az ukrán különleges erők által közzétett videófelvételen látni lehetett, amint légicsapás ér több pontonhidat a Kurszki területen, ahol orosz jelentések szerint Ukrajna korábban legkevesebb három hidat lerombolt a Szejm folyón. Az Egyesült Államok hivatalosan nem kommentálta a hírt, miszerint az ő fegyvereit használták az ukránok a támadáshoz.
A Kreml szóvivője azonban már korábban megvádolta Kijevet, hogy nyugati fegyverekkel támadja a kurszki régiót. „A kurszki régiót először találták el nyugati gyártmányú, valószínűleg HIMARS rakétavetők” – közölte Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője augusztus 16-án Telegram-csatornáján. Ukrajna kurszki behatolása augusztus hatodikán kezdődött – emlékeztet az Al Jazeera.
Milyen fegyvereket használ Ukrajna?
- Az ukránok szerdán erősítették meg, hogy amerikai HIMARS-okat használtak az orosz hidak elleni támadáshoz.
- Több brit sajtóorgánum, köztük a SkyNews és a BBC is arról írtak augusztus 15-én, Ukrajna brit Challenger 2 tankokat használt Oroszország területén. A brit védelmi minisztérium nem kommentálta a hírt.
- Ukrajna emellett német fegyvereket is használhatott, hiszen az Egyesült Államok mellett Németország Ukrajna legnagyobb fegyverbeszállítója.
Mely NATO-országok engedélyezték a fegyverhasználatot?
Május 31-én Joe Biden enyhített azon a korábbi szigorú szabályon, mely megtiltotta Ukrajna számára, hogy amerikai fegyvereket vessen be orosz területeken – ezt Antony Blinken jelentette be egy prágai NATO-esemény sajtótájékoztatóján. Ez komoly változás volt a korábbi ökölszabályhoz képest, amely szigorúan tiltotta az amerikai fegyverek orosz célpontok elleni bevetését.
Áprilisban Biden csaknem 61 milliárd dollár értékű katonai támogatást folyósított Ukrajnának, amelyből a tervek szerint mintegy 23 milliárdot a katonai készletek feltöltésére fordítottak. 14 milliárd dollárból pedig az amerikai kormány vásárolt fegyvereket Ukrajnának amerikai vállalkozóktól.
Alex Gatopoulos, az Al Jazeera Kijevben tartózkodó munkatársa arról számolt be: 13 NATO-ország engedélyezte Ukrajnának, hogy nyugati fegyvereket, például tankokokat, tüzérségi rendszereket és gyalogsági harcjárműveket vessenek be Oroszországon belül.
Ezek az országok: Franciaország, az Egyesült Királyság, Lengyelország, Litvánia, Lettország, Észtország, Hollandia, Svédország, a Cseh Köztársaság, Finnország, Dánia, Norvégia és Kanada.
Az Egyesült Államok feltételei
Joe Biden május 31-i bejelentéséig Ukrajna csak a saját országa területén belül használhatta az amerikai fegyvereket. Washington hivatalosan továbbra sem engedélyezte, hogy Ukrajna nagy hatótávolságú amerikai rakétákat használjon Oroszországon belüli célpontok ellen, mert attól tartanak, hogy ez csak eszkalálhatja a konfliktust. Áprilisban azonban néhány amerikai tisztviselő elismerte, hogy az Egyesült Államok márciusban csendben néhány nagy hatótávolságú rakétát küldött Ukrajnának egy segélycsomag részeként, Ukrajna pedig kétszer is bevetette őket április végéig a Krímben.
John Kirby, a Pentagon szóvivője augusztus 12-én úgy fogalmazott egy sajtótájékoztatón, nem kommentálja az ukrajnai hadműveleteket, ám azt putyini propagandának nevezte, hogy Oroszország a NATO-val állna hadban. Augusztus 16-án azonban egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy Ukrajna
már nem katonai célpontokat, hanem az orosz falvakat kezdett el támadni,
ez pedig tűnhet olybá, mint a Washington által felállított határok feszegetése, különösen azé, hogy a NATO-Oroszország konfliktusnak még a látszata se merüljön fel.
Mit szólnak mindehez az érintett NATO-országok?
A nyugati reakció eddig meglehetősen visszafogott volt, mert eddig konzisztensen azt kommunikálta minden ország, hogy az eszkaláció elkerülése érdekében Ukrajna csak a saját területén használhat nyugati fegyvereket.
Egyesült Királyság: augusztus 15-én a brit védelmi minisztérium bejelentette, hogy az ukrán csapatok orosz területeken is használhatják a nekik szállított brit fegyvereket. Ukrajna azonban továbbra sem használhat nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétákat Oroszországban.
Németország: a német média beszámolója szerint a parlament védelmi bizottsága megerősítette, hogy a német fegyverek Oroszországon belüli használata „jogilag is indokolt volt”. „A fegyvereket azért kapta Ukrajna, hogy megvédje magát az agresszorral szemben” – mondta Christian Lindner német pénzügyminiszter az újságíróknak.
Ukrajna még nem elégedett
Ukrajna azt szeretné elérni, ha a támogatást biztosító NATO-országok feloldanák a nagy hatótávolságú rakétákra még mindig vonatkozó korlátozásokat.
Az ukránok igencsak nyomatékosan kérik, hogy az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország engedélyezze a nagy hatótávolságú rakéták Oroszország elleni bevetését.
Josep Borrell, az Európai Bizottság alelnöke szerdán szintén arra szólította fel az országokat, hogy oldják fel a szóban forgó fegyverekre vonatkozó korlátozásokat. Oroszország eközben egyértelműen a Nyugatot vádolja azzal, hogy segédkeztek Ukrajnának a kurszki betörésben.