A legfontosabb kérdés, hogy ez a vírusváltozat fertőzőbb-e, mint a korábbiak? Sajnos erre egyelőre nincs válasz. Egyelőre arról sincsenek pontos adatok, hogy mennyire halálos. Vajon egy újabb világjárvány küszöbén állunk?
A BBC egyből az összefoglalója elején leszögezi: Jake Dunning víruskutató, az Egyesült Királyság majomhimlő-betegek kezelésével foglalkozó orvos szerint nem szabad pánikba esni, és nem kell attól tartani, hogy ugyanaz fog történni, mint a covid-járvány idején.
A jelenlegi helyzet megértéséhez fontos tisztázni, hogy nem egy, hanem három különböző majomhimlő-járvány zajlik egyszerre, amelyek mind eltérő csoportokat érintenek, és különbözően viselkednek.
A vírusnak három változata, azaz kládja terjed:
- 1a klád: Leginkább a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) nyugati és északi területein okoz fertőzéseket. Ez a járvány már több mint egy évtizede tart, és elsősorban fertőzött vadon élő állatok fogyasztása révén terjed. A fertőzött személyek továbbadhatják a vírust azoknak, akikkel szoros kapcsolatba kerülnek, és különösen a gyerekek vannak veszélyben.
- 1b klád: Az Mpox család új ágát képviseli, és a KDK keleti részén, valamint a szomszédos országokban terjed. A járvány terjedése az útvonalakon közlekedő teherautó-sofőrök és a kizsákmányolt szexmunkások közötti heteroszexuális kapcsolat révén történik, de a fertőzöttek szoros kapcsolat révén gyermekeknek is átadhatják a vírust.
- 2 klád: Ez a változat a 2022-es globális járvány okozója, amely elsősorban a meleg, biszexuális és más férfiak közösségeit érintette, akik férfiakkal léptek szexuális kapcsolatba. Ez a járvány még mindig tart.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint jelenleg az 1b klád jelenti a legnagyobb veszélyt. Ez a variáns olyan országokba is eljutott, amelyek korábban nem voltak érintettek az Mpox által, mint például Burundi, Kenya, Ruanda és Uganda.
A vírus először idén jelent meg, de genetikai elemzések szerint már 2023 szeptemberében jelen volt a KDK déli Kivu tartományában, Kamituga aranybányász városában. A vírus elsősorban a szexiparban dolgozók körében fertőz, azonban szülő-gyermek kapcsolatban is terjed, és vetéléseket is okozhat.
Az 1b klád jelentősen különbözik az 1a kládtól. A bőrkiütések súlyosabbak, a betegség hosszabb ideig tart, és leginkább szexuális úton és közvetlen érintkezéssel terjed. A kérdés az, hogy miért? Az egyik lehetőség a vírus evolúciója, a másik pedig az, hogy a szexiparban dolgozó emberek számos személlyel kerülnek szoros kapcsolatba, ami gyorsítja a járvány terjedését.
Az új variánsok halálozási rátájáról kevés adat áll rendelkezésre. A WHO szerint a 1a klád esetében 2024-ben a dokumentált esetek 3,6%-a végződött halállal. Az új, 1b kládra vonatkozóan azonban nincs hasonló adat.
A BBC cikke szerint több mint 500 ember halt meg idén az Mpox-járványban a Kongói Demokratikus Köztársaságban.