Ukrajna azt állítja, hogy egy hét alatt lerombolta a második stratégiai hidat, miközben folytatja behatolását az orosz Kurszk régióba, írja a BBC.
Az ukrán hadsereg vasárnap légifelvételeket tett közzé a hídon – a jelentések szerint a Szejm folyó felett történt Zvannoe-ban – történt csapásról. Órákkal később Volodimir Zelenszkij ukrán elnök először mondta ki, hogy a kurszki katonai betörés céljai között szerepelt egy „ütközőzóna” létrehozása az orosz támadások megállítására.
„Mínusz még egy híd” – tette közzé Mikola Oleschuk altábornagy, az ukrán légierő parancsnoka a közösségi médiában a csapásról készült felvételekkel. A videón látható, hogy egyre nagyobb füstfelhő növekszik a híd felett, és úgy tűnik, hogy az egyik szakasza megsemmisült. Azt nem tudni, hogy pontosan mikor került sor a támadásra.
A hét elején Ukrajna már lerombolt egy hidat a Szejm folyón, Glushkovo város közelében. Ezt a hidat a Kreml használta csapatai ellátására.
Zelenszkij elnök szombaton azt mondta, csapatai megerősítik pozícióit Kurszkban, és tovább terjeszkednek Oroszországban.
Vasárnap esti beszédében azt mondta: „A kurszki régióban végzett műveletünk továbbra is veszteségeket okoz az orosz hadseregnek és az orosz államnak, védelmi iparának és gazdaságának”. Kijelentette, hogy „ez több, mint Ukrajna védelme”, és azt mondta, hogy a cél az, hogy „a lehető legtöbb orosz háborús potenciált elpusztítsák, és maximális ellentámadást hajtsanak végre”. Ez magában foglalná egy “pufferzóna létrehozását az agresszor területén” – tette hozzá, annak érdekében, hogy megakadályozzák a további orosz támadásokat Ukrajnában.
Moszkva komoly provokációnak nevezte a betörést, és megfogadta, hogy „méltó válaszlépéssel” reagálnak rá.
Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezetének vezetője arra figyelmeztetett, hogy az oroszok által megszállt ukrajnai Zaporizzsjai erőműben a nukleáris biztonsági helyzet romlik, miután dróntámadást hajtottak végre a telephely határa közelében. Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vezetője azt mondta, továbbra is „rendkívül aggódik”, és „minden oldalról a maximális önmérsékletre” szólított fel az erőmű védelme érdekében. Az erőmű több mint két éve nem termelt áramot.
Oroszország 2022 februárjában teljes körű inváziót indított szomszédja ellen. Az ukrán csapatok két hete hatoltak be Kurszk térségébe, ahol azóta is szilárdítják pozícióikat. Rengeteg orosz evakuáltak a térségből. A második világháború óta ez az első alkalom, hogy külföldi csapatok orosz földön tartózkodnak.