Az emberiség eddigi története során mindenki olyan korszakban született, amiben a népességszám növekedett. Nagy eséllyel ez a világtrend meg fog fordulni, ráadásul előbb, mint azt elsőre gondolhattuk volna. Az ENSZ World Population Prospects 2024 című kiadványának legfrissebb előrejelzései rávilágítanak arra, hogy mikor jöhet el ez a fordulópont, illetve arra is kitérnek a szakemberek, hogy milyen nehézségeket szülhet, vagy éppen milyen lehetőségeket teremthet ez a jelenség – írta a Portfólió.
A legfrissebb becslések szerint nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy a világ népessége még ebben az évszázadban tetőzik, a szakértők ezt most 80 százalékos valószínűséggel mondják. Ez jelentős változás az ENSZ egy évtizeddel ezelőtti előrejelzéseihez képest, amikor a becsült valószínűsége annak, hogy a világ népességnövekedése a 21. század folyamán véget ér, körülbelül 30 százalékos volt.
2023-ban 132 millió csecsemő született és közel 62 millió ember halt meg, ami 70 millió fős népességnövekedést (+0,9%) eredményezett. A születések száma azonban világszerte csökken, ezért az évente bekövetkező halálozások száma 2084-re várhatóan meghaladja majd a születések számát, elindítva ezzel a globális népességcsökkenés korszakát.
Az ENSZ becslései szerint 2100-ra a világ népessége közel 13 millió fővel csökkenhet. A világ népességének 28 százalékát kitevő 63 országban és térségben a népesség mérete már 2024 előtt elérte a csúcsot, ebbe a csoportba tartozik többek között Kína, Németország, Japán és Oroszország is.
Jelenleg a globális termékenységi ráta 2,25 élveszületés egy nőre vetítve, szemben az 1990-es 3,31 élveszületéssel. A világ összes országának több mint felében a termékenység a 2,1 élveszületés/nő szint alatt van – ez az a határ, ami alatt egy népesség hosszú távon migráció nélkül csökkenni kezd. A mai nők átlagosan egy gyermekkel kevesebbet szülnek, mint 1990 körül.
A 2030-as évek végére a már tetőző népességű országokban a nők fele túl idős lesz ahhoz, hogy természetes úton gyermeket szüljön.
Világszerte a születéskor várható élettartam 2024-ben elérte a 73,3 évet, ami 1995 óta 8,4 év növekedést jelent. A halandóság további kitolódása az előrejelzések szerint 2054-ben világszerte 77,4 év körüli átlagos élettartamot fog eredményezni. A 2050-es évek végére a halálozások több mint fele világszerte 80 éves vagy annál idősebb korban fog bekövetkezni, szemben az 1995-ös 17 százalékkal.
Az a tény, hogy a világ népességének tetőzése az előrejelzések szerint a korábban vártnál sokkal előbb és alacsonyabb szinten következik be, több okból is fontos.
Először is, ez a gyors népességnövekedés jelenlegi korszakának végét jelzi, amely egyes régiókban 1800 körül, globális szinten pedig a huszadik század közepén kezdődött. Másodszor, mivel a népességnövekedés a globális fogyasztási szintek növelésével jár együtt kéz a kézben, a trend megváltozásának nagyon komoly világgazdasági hatásai lehetnek.