Nagyvilág

Nagyon nem megnyugtató – A majomhimlő veszélyesebb fajtája jelent meg Európában

ATV.hu
Hirdetés

Újra megjelent a majomhimlő Afrikán kívül. A betegséget okozó vírus terjedése miatt az Egészségügyi Világszervezet újra globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, amely 2022 és 2023 között is érvényben volt. Akkor a vírus enyhébb fajtája terjedt, most viszont a veszélyesebb, és megjelent már Svédországban és Pakisztánban is. Az ATV Híradó összeállítása.

Hirdetés

Láz, bőrkiütés, fejfájás, izomfájdalmak, gyengeség, megnagyobbodott nyirokcsomók. Ezek a fő tünetei a majomhimlőnek, amely idén 13 afrikai országban több mint 17 ezer embert fertőzött meg és több mint 500 halálesetet okozott. A vírus most megjelent Svédországban is.

A beteg Stockholm környékén fordult orvoshoz Előtte Afrikában járt, ahol megfertőzte a jelenlegi majomhimlő-járványért felelős egyes klád (egyetlen közös ősből és annak valamennyi leszármazottjából álló csoport – szerk.) , amely most először jelent meg a kontinensen kívül

 – mondta a közegészségügyi hivatal főigazgatója.

A legtöbb afrikai fertőzés és haláleset a Kongói Demokratikus Köztársaságban történt. Közben Pakisztánban is találtak legalább egy majomhimlős beteget, aki előtte az egyik öbölmenti arab országban járt. Hogy a vírus melyik változata fertőzte meg őt, arról még nem adtak hírt.

Az 1-2 hétig lappangó vírus terhes nőkre, gyerekekre és legyengült immunrendszerű emberekre jelenthet nagyobb veszélyt. A terjedése ellenére az ENSZ, illetve a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold úgy véli: nincs szükség határlezárásokra.

Nem meglepő, hogy a majomhimlő gyorsan megjelent Európában, a COVID-nál is ezt láttuk. Nincs szükség pánikra, a majomhimlő nem egy teljesen új betegség, a kezelésére megvan a protokoll, tudjuk a dolgunkat

– mondta egy szakértő.

Egyúttal arra figyelmeztetett: ha Afrika nem kap nemzetközi segítséget, vagyis teszteket, vakcinákat és gyógyszereket, akkor az ottani járvány tovább fog terjedni. Nemrég az Egyesült Államok jelezte, hogy Közép-Amerikában figyelemmel kíséri a majomhimlő terjedését.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek