Az amerikai politikai küzdelem legélesebb demarkációs vonala a férfi és a női nem között húzódik. A fiatalabb generációk tagjai korábban nagyjából hasonló preferenciákkal bírtak, az elmúlt két évtizedben azonban szárnyra kapott az a tendencia, hogy a nők egyre inkább balra, a férfiak pedig jobbra mozdultak el. Ez pedig mind a kettő politikai párt számára jelentősen megkönnyíti, hogy kiket válasszanak a bíróságra.
„A demokraták női pártként próbálnak nyerni, a republikánusok pedig férfi pártként. Ez minden elképzelhető okból szörnyűség” – fogalmazott Richard Reeves, az American Institute for Boys and Men alapítója. Ez a tendencia pedig a közvélemény-kutatásokból is jól kiolvasható – írja az Axios.
Kamala Harris 14 pontos előnnyel vezet a női szavazók körében, Trump pedig 17 ponttal a férfiak soraiban. De maguk a jelöltek is többször utaltak már a nemi megosztottságra. Trump egy múlt heti sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, jelentős előnye van a fehér férfiak körében, de az is lehet, hogy „némi hatást gyakorolt a fekete nőkre is”. Emellett a médiastratégiájukat is ennek megfelelően alakítják: Trump több olyan felületen bukkan fel, ami a fehér férfiak soraiban népszerű, Kamala Harris pedig inkább a nők ízlésének megfelelő helyeken.
A nők valóban egyre inkább balra tolódtak az utóbbi években, és megugrott az aktivitásuk az olyan kérdésekben, mint például az abortusz vagy az éghajlatváltozás. A férfiak esetében viszont nem is inkább a jobbra tolódás, hanem kifejezetten a baltól való eltávolodás figyelhető meg. (Ami persze automatikusan eredményezi a jobboldalhoz sorolást.) Az elmúlt években jelentősen megemelkedett a férfiak körében a depresszió, a szorongás valamint az alkohol- és drogfogyasztás is, miközben 2022-ban az öngyilkossági ráta majdnem hetven(!) százalékát a férfiak tették ki, erről azonban szinte semennyi szó sem esik a demokrata oldalon.
„Az emberek jelentős része attól tart a baloldalon, hogy ha elismerik a férfiak problémáit, akkor gyakorlatilag átállnak a sötét oldalra, ezt pedig semmiképpen sem akarják”
– magyarázta Reeves, hozzátéve, hogy az így keletkezett vákumot pedig a jobboldal töltötte be. Kamala Harris Tim Waltz-al próbál néhány férfi szavazót elszipkázni Trump elől, azt azonban nem tudni, hogy ez mennyire lesz sikeres. Az Egyesült Államokban 3 millió nővel több nő él, mint férfi, és ráadásul nagyob arányban is mennek el szavazni. A 2020-as választásokon a nők 74 százaléka participált, szemben a férfiak 71 százalékával.
Ezzel magyarázható a red pill mozgalom népszerűsége is
Az úgynevezett red-pill mozgalom követői olyan férfiak, akik besokalltak a feminista narratívából és szeretnék felhívni a világ figyelmét, hogy a férfiak is igen komoly problémákkal küzdenek. A férfijogi aktivizmus azonban hamar nőgyűlöletbe csaphat át. A red pillerek gyakran azt vallják, hogy a férfiak és nők között fennálló természetes biológiai adottságok miatt a nők egyetlen dolga a háztartásvezetés és a gyermekek nevelése lenne, a feminizmus tette tönkre a két nem kapcsolatát, a világ pedig egyáltalán nem törődik a férfiakkal.
Andrew Tate a mozgalom talán legismertebb arca, annak ellenére, hogy ő sosem hivatkozott így saját magára. Az influenszer egy időben a világ egyik legismertebb embere volt, akit azonban szélsőségesen nőellenes és szexista megjegyzései miatt az összes közösségi oldalról kitiltottak, később pedig emberkereskedelem vádjával indult ellene nyomozás Romániában.
A red pill mozgalom azonban, talán egyedüliként, több olyan problémát is felkarolt, amivel számtalan átlagos férfi szembesül szerte a világon. Ilyen például a magány, a párkeresési nehézségek illetve a feminizmus szélsőségesen férfiellenes megnyilvánulásai. Egy magát korábban egyértelműen feministának valló filmes nő például mély megértést kezdett táplálni a férfijogi aktivizmus iránt, miután beleásta magát a témába, erről pedig egy filmet is forgatott.