A cikk szerint 2022 májusában magas rangú ukrán katonai tisztségviselők és üzletemberek találkoztak, ahol az egyik résztvevő azt javasolta, hogy robbantsák fel az Északi Áramlat vezetéket. Állítólag megállapodtak abban, hogy az üzletemberek finanszírozzák és segítenek megvalósítani a projektet, mivel a hadseregnek nem volt rá elegendő forrása.
Az akció megvalósítása körülbelül 300 000 amerikai dollárba került.
Az Andromeda nevű kis bérelt jachtot használták az akcióhoz, a legénységet hat ember alkotta, köztük civil búvárok és egy nő, akinek jelenléte azt a látszatot keltette, hogy baráti társaságról van szó, akik hajókirándulásra indultak. Az egyik tiszt szerint, aki részt vett a terv kidolgozásában, az egész akció egy „erős italozással töltött éjszaka és néhány bátor ember eltökéltségének” eredménye volt, akik életüket kockáztatták hazájukért.
Zelenszkij először szóban hagyta jóvá a tervet, de később – amikor a CIA tudomást szerzett róla, és kérte az akció leállítását – az ukrán elnök leállította a projektet.
Ennek ellenére Valerij Zaluzsnij, aki akkoriban az ukrán fegyveres erők főparancsnoka volt, úgy döntött, hogy folytatják a tervezést. A hadműveletet ukrán különleges műveleti tisztek, köztük Roman Cservinszkij, az Ukrán Biztonsági Szolgálat egykori ezredese koordinálták, aki korábban már végrehajtott kockázatos titkos küldetéseket Oroszország ellen.
Három forrás is arról beszélt a WSJ-nak, hogy Zaluzsnij közölte Zelenszkijjel, hogy a szabotázscsapat, miután útnak indult, már nem volt elérhető, mert a velük való bármilyen kapcsolatfelvétel veszélyeztethette volna az akciót. A csapat először egy régebbi, bonyolultabb tervet vizsgált meg a gázvezeték felrobbantására, de ezt elvetették, mivel túl költséges és összetett lett volna. Ehelyett egy kis vitorlás hajót és egy hatfős legénységet választottak.
Az egyik tag egy aktív szolgálatban lévő katonatiszt volt, aki harci tapasztalattal rendelkezett, és gyakorlott kormányos volt, míg négyen tapasztalt mélytengeri búvárok voltak. A legénység csak búvárfelszerelést, műholdas navigációt, hordozható szonárt és nyílt tengerfenéki térképeket vitt magával, amelyek a vezetékek helyzetét mutatták.
A német nyomozást ismerő személyek szerint a négy búvár párosával dolgozott nagy teljesítményű HMX robbanóanyagokkal, amelyeket időzített gyújtószerkezetekkel láttak el a sötét, jeges vízben.
A rossz időjárás miatt a legénység kénytelen volt egy nem tervezett megállót tenni a svédországi Sandhamn kikötőjében. Az egyik búvár véletlenül a tengerfenékre ejtett egy robbanószerkezetet. A legénység röviden megvitatta, hogy az időjárási körülmények miatt leállítják-e a műveletet, de a vihar hamarosan elcsitult. A Sandhamn kikötőjében horgonyzó más hajók szemtanúi megjegyezték, hogy az Andromeda volt az egyetlen hajó, amelynek egy kis ukrán zászló lobogott az árbocán.
A WSJ négy magas rangú ukrán védelmi és biztonsági tisztviselővel beszélt, akik vagy részt vettek a tervezésben, vagy közvetlen ismeretekkel rendelkeztek róla. Mindannyian úgy vélik, hogy a vezetékek legitim célpontok voltak Ukrajna védekező háborújában Oroszország ellen.
A német nyomozás azonban nem állapított meg közvetlen kapcsolatot Zelenszkij elnök és a titkos művelet között.
Zaluzsnij, aki jelenleg Ukrajna londoni nagykövete, szöveges üzenetben közölte, hogy nincs tudomása ilyen műveletről, és hogy az ezzel kapcsolatos állítások „egyszerű provokációnak” minősülnek. Hozzátette, hogy az ukrán fegyveres erők nem jogosultak külföldi műveletek végrehajtására, így ő nem vett részt azokban.
Szerdán több német médium, köztük az ARD, a Süddeutsche Zeitung és a Die Zeit arról számolt be, hogy június elején a német főügyész elfogatóparancsot adott ki a robbantás fő gyanúsítottja, egy ukrán búvároktató ellen. A Spiegel arról számolt be, hogy a Volodimir nevű férfi, akit Németország Lengyelországban akart letartóztatni a gázvezeték robbantásában való részvétele miatt, elhagyta a lengyel területet, mivel valószínűleg előre figyelmeztették.