Nagyvilág

Musk bármit megtehet, mert csak ő tudja visszahozni az amerikai űrhajósokat?

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Az amerikai kormányzat kénytelen elnézni a milliárdos meredek kijelentéseit, mert úgy tűnik, csak a SpaceX mentheti meg az űrállomáson rekedt asztronautákat.

Hirdetés

Sokaknak feltűnt, hogy Elon Musk következmények nélkül tehet olyan kijelentéseket a közösségi médiában, mint amilyenekért másokat komoly retorziók érnek. Mint arról beszámoltunk, Kamala Harris alelnök-elnökjelöltről Musk nemrég azt állította, hogy „ki akarja irtani az emberiséget”, a brit kormányfőt pedig kétszínű alaknak nevezte.

A héten egy olyan posztot is megosztott saját közösségimédia-platformján, az X-en, ami nyilvánvalóan álhírnek bizonyult, nevezetesen, hogy a brit kormány Falkland-szigeteki internálótáborokba küldené a nagy-britanniai zavargások szélsőjobboldali résztvevőit. Musk szerint „elkerülhetetlen a polgárháború” Nagy-Britanniában.

A milliárdos üzletember később törölte a bejegyzést, de nem kommentálta az esetet, mintha mi sem történt volna. Természetesen, mint az egyik legnagyobb közösségi médiaplatform tulajdonosa, Musknak sokkal nagyobb a mozgástere, mint az átlag felhasználóknak, de – mint azt például a Wikileaks-ügy kapcsán Julian Assange évtizedes vesszőfutása is mutatta – az amerikai kormányzat változatos eszközökkel fel tud lépni a nemkívánatos médiajelenségekkel szemben.

Van azonban egy másik súlyos szempont is, ami vélhetően védelmet jelent Elon Musk számára. Mint a Business Insider beszámolójából kitűnik ugyanis, a NASA kénytelen lehet a SpaceX segítségét kérni a Nemzetközi Űrállomáson rekedt két űrhajós hazahozatalához.

Butch Wilmore és Suni Williams asztronauták június 5-én indultak Föld körüli pályára a Boeing Starliner járművével. Ők voltak az űrhajó első legénysége, és tesztrepülésüknek körülbelül egy hétig kellett volna tartania.

Azóta eltelt két hónap és az asztronauták még mindig a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) vannak.

A Starliner hajtóműveivel kapcsolatos problémák és egy héliumszivárgás miatt a NASA ugyanis elhalasztotta az űrhajósok visszatérését.

Hivatalosan még mindig az eredeti terv van érvényben, de a NASA vizsgálja a vészhelyzet megoldására a lehetőségeket. A legbiztonságosabb verzió az lehet, ha a SpaceX saját Crew Dragon elnevezésű űrhajójával hozzák haza az űrhajósokat, egy következő fordulóval.

A SpaceX űrhajója 2020 óta már megbízhatóan szállítja az űrhajósokat az ISS-re és vissza, így kézenfekvő, hogy ez legyen a mentőkapszula.

Ebben az esetben a négyfős Crew Dragon űrhajó két üres üléssel indulna a Nemzetközi Űrállomásra szeptemberben, és a visszatérés során magával vinné Williamst és Wilmore-t is.

A páros így a SpaceX Crew-9 nevű küldetésének tagja lenne, viszont ez azzal járna, hogy csak 2025 februárja körül térne vissza a Crew Dragon fedélzetén, körülbelül 8 hónappal később, mint eredetileg tervezték.

Ha végül a NASA emellett dönt, a Boeing Starliner űrhajója lecsatlakozna az ISS-ről, és távvezérléssel, utasok nélkül a fedélzeten lezuhanna az óceánba.

Mint a NASA misszióvezető-helyettese, Ken Bowersox elmondta, valószínűleg augusztus közepéig kell meghozniuk a végső döntést.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek